در سفر به پایتخت کشور آذربایجان یکی از جاذبه هایی که قطعا آن را خواهید دید و در آن قدم خواهید زد بدون شک، بلوار ساحلی باکو است. این بلوار بسیار زیبا که بیش از یک قرن پیش به عنوان مکانی تفریحی و ساحلی در کنار دریای خزر ساخته شد، امروزه یکی از جاذبه های معروف و پر رفت و آمد شهر باکو است که معمولا گردشگران خارجی که به این شهر می آیند آن را به عنوان بلوار باکو (Baku Boulevard) و یا بلوار ساحلی می شناسند. امروزه این بلوار بسیار زیباتر و پیشرفته تر از جایی شده است که در ۱۱۰ سال پیش ساخته و افتتاح شد. به همین خاطر ما امروز در وب سایت مان آریاسان می خواهیم آن را به شما معرفی نماییم.

زیباترین پارک ساحلی دریای خزر، بلوار باکو

بلوار ساحلی باکو یکی از معروف ترین تفرجگاه ها و پارک های اطراف دریای خزر است که در پایتخت آذربایجان قرار گرفته است و بسیار هم معروف است. اگر به شهر باکو تا به حال سفر کرده باشید و یا برنامه ای برای خرید پرواز باکو در آینده داشته باشید؛ شاید برایتان تعجب آور باشد که این بلوار زیبا، بیش از ۱ قرن یعنی ۱۱۰ سال از اولین باری که ساخته و افتتاح شد، گذشته باشد! این پارک معروف و بزرگ که در نزدیکی ساحل جنوبی دریای خزر قرار گرفته است، دارای طولی در حدود ۳ کیلومتر و ۷۵۰ متر مربع است. این عددی که در توصیف طول این بلوار برای شما بیان کردیم در واقع از میدان پرچم باکو شروع شده و تا میدان آزادی این شهر ادامه پیدا کرده است. خدمات پاک سازی و تمیز نگه داشتن دریای خزر در اطراف این بلوار بسیار معروف اکنون به یک شرکت هلندی سپرده شده است.

یکی از نکات جالبی که درباره ی بلوار باکو وجود دارد این است که مسئولان شهر باکو برنامه ریزی های دقیقی درباره ی آن و همسایگیش با دریای خزر دارند که بیشتر آن ها در این فاز هستند که این بلوار کمترین آسیب و آلودگی را به دریای خزر وارد سازد. البته این تنها اقدام مسئولان شهر باکو در مورد بلوار باکو نیست بلکه آن ها برنامه هایی را برای گسترش بیش از پیش بلوار در دست انجام دارند و می خواهند که از بلوار باکو، بالاتر از استانداردهای جهانی نگهداری کنند. از جمله برنامه هایی که در این راستا در حال انجام است می توانیم به؛ کاشت درخت های بسیار در این بلوار و گیاهانی اشاره نماییم که معمولا کمیاب هستند و در همه جا نمی رویند. این بلوار یکی از بهترین جاهایی است که می توانید در سفر خود به باکو به آن بروید، می دانید چرا؟ چون بسیاری از مکان ها و تجهیزاتی که در نقاط مختلف این شهر باید پیدا کنید را می توانید به صورت یک جا در این بلوار داشته باشید.

از این روست که بلوار باکو امروزه به یکی از توریستی ترین مکان های پایتخت کشور آذربایجان شده است. از جمله مراکز مختلفی که در این بلوار بوجود دارد می توانیم به وجود انواع کافی شاپ های مختلف، رستوران های مختلف، مراکز خرید متنوع، چایخانه های سنتی البته با حفظ شاخصه های استاندارد بلوار باکو، سالن تئاتر و سالن سینما و زمین بازی اشاره نماییم. البته از فعالیت هایی که بسیار مورد علاقه ی مردم باکو است می توانیم به دوچرخه سواری و پیاده روی در مسیر مخصوص این بلوار اشاره نماییم. در ضمن اگر بخواهید هم می توانید تا رزرو آنلاین هتل خود را در اطراف این بلوار انجام دهید و به آن نزدیک باشید. برای آشنایی بیشتر با برنامه های آتی بلوار باکو آن هم مخصوصا در زمانی که می خواهید به این شهر سفر کنید، می توانید به وب سایت رسمی بلوار باکو مراجعه نمایید.

نگاهی به تاریخچه ی بلوار ساحلی باکو

با توجه به اسناد تاریخی موجود، در سال ۱۹۰۹ میلادی بود که به دستور رئیس اداره ی ساخت و ساز وقت شهرداری باکو و در کنار ساحل دریای خزر، این پارک که قرار بود محل تفریحی برای مردم باکو باشد؛ افتتاح گردید. البته در آن سال ها جنبش های زیادی در سراسر کشور آذربایجان برای ساخت و ساز و تغییر در فضای ساختمانی این کشور مخصوصا در شهرهای بزرگ آغاز شده بود. از نمونه ی این ساختمان ها که اتفاقا ساخت آن ها همزمان با ساختن عمارت ها و ساختمان های مختلف در صنایع مختلف آذربایجان و علی الخصوص در صنایع نفتی و در همسایگی دریای خزر بود راه افتاده بود، مصادف گردید. گفتنی است که شکل و ظاهر فعلی بلوار باکو با ظاهری که قبل ترها داشت کاملا فرق می کند و نسبت به گذشته توسعه ی بسیار زیادی پیدا کرده است. بلوار باکو زمانی که ساخته شد، یک مکان بسیار کوچک بود که نه تنها با یک مکان تفریحی بودن خیلی فرق داشت بلکه اصلا حتی به آن به قدری که باید رسیدگی شود، نمی شد!

به خاطر این که در ساخت بلوار اولیه، استانداردهای لازم رعایت نشده بود؛ با توجه به این سطح آب دریا بالا آمد در نهایت درختان و گیاهان کاشته شده در این بلوار به زیر آب رفته و از بین رفتند. وضعیت بلوار شهر باکو برای چند دهه مناسب نبود تا این که در بین دهه ی ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ میلادی دوباره مورد توجه مسئولان وقت باکو قرار گرفت و آن ها دوباره از پایه ای ترین تا سطحی ترین نقاط این بلوار را مورد بازسازی اساسی قرار دارند و پایه های بلوار باکو به شکل کنونی را گذاشتند. در طول این برنامه ی بازسازی های گسترده ی بلوار باکو، یکی از اقداماتی که در راستای فضای سبز این بلوار انجام دادند این بود که به مقدار خیلی زیادی، خاک های بارور و حاصل خیزی که در اطراف شهر باکو وجود داشت را به این بلوار آورده و انواع گیاهان نادر و کمیاب از آذریاجان و مخصوصا قاره ی اروپا در طول ۲ سال در آن کاشتند. بلوار ساحلی باکو برای باری دیگر در مورد بازسازی هایی در قسمت های مختلف قرار گرفت و این بار از قسمت های غربی و شرقی مجددا گسترش پیدا کرد.

جاذبه های اطراف بلوار ساحلی باکو

در اطراف بلوار ساحلی باکو جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که می توانند مقصدهای بعدی شما بعد از پیاده روی در بلوار باکو باشند. این جاذبه ها ترکیبی از جاذبه های تاریخی و یا جاذبه های مدرن در این شهر هستند و دست شما را برای یک باکو گردی درست و حسابی باز می گذارند.

برج های شعله ی باکو  | Flame Towers in Baku

یکی از معروف ترین سازه های شهر باکو که در فاصله ی بسیار کمی از بلوار باکو قرار گرفته است، مجموعه برج های ۳ گانه ی شعله است.  برج های شعله که هر کدام دارای ارتفاع های مختلف می باشند، این روزها تبدیل به یکی از مهم ترین نمادهای شهر باکو شده اند. برج های شعله از بالای سر به شکل یک مثلث در می آیند.

مینی ونیز باکو  | Mini Venice in Baku

یکی از جاذبه های بسیار زیبای باکو که در نزدیکی بلوار باکو قرار گرفته است، مینی ونیز است. این منطقه یکی از جاذبه های شهر باکو است که فاصله اش با موزه ی فرش باکو هم تقریبا کم است. ونیز کوچک در سال ۱۹۶۰ میلادی ساخته شد و تا سالیان سال، بار تفریح و سرگرمی مسافران و مردم باکو را بر دوش می کشید. مینی ونیز باکو دارای مساحتی برابر با ۱۰ هزار متر مربع است و در اطراف آن، کانال های آبی که مصنوعی هم هستند بسیار وجود دارند. شباهت این منطقه به ونیز باعث شده است که به آن ونیز کوچک بگویند.

موزه ی فرش باکو | Azerbaijan Carpet Museum

موزه ی فرش باکو بعد از مینی ونیز قرار گرفته است و بعد از مینی ونیز می توانید از آن هم بازدید نمایید. این موزه، عنوان اولین مکان با کاربری موضوع فرش را در سراسر جهان دارد. در این مکان؛ بزرگ ترین مجموعه از فرش و قالیچه های بافت آذربایجان در انواع و اقسام مختلف را می توانید به صورت یک جا و در کنار یکدیگر ببینید. به هر حال موزه ی فرش باکو، با این که در سال ۱۹۶۷ میلادی افتتاح شد اما در سال ۱۹۹۸ میلادی ساختمانش به موزه ی سابق لنین در باکو منتقل شد. این موزه علاوه بر جذابیت های داخلی، ساختمان زیبایی دارد. شکل سازه ی این موزه به شکل یک فرش لوله شده است. پیشنهاد می کنیم که حتما بازدید از این جاذبه را در برنامه ی گشت و گذارها و جاذبه گردی های خود در باکو بگنجانید زیرا این موزه بسیار زیبا است.

ایچری شهر  | Icherisheher

جاذبه ی دیگری که در نزدیکی شما و بلوار باکو قرار دارد، ایچری شهر یا شهر قدیمس باکو است که در واقع هسته ی اصلی به وجود آمدن شهر باکو در قرون ۹ تا ۱۱ میلادی است. البته این نکته درباره ی شهر قدیمی باکو قابل ذکر است که در این منطقه اثر و آثاری از زندگی در دوره ی پارینه سنگی نیز به دست آمده است! ایچری شهر یکی از جاذبه های شهر باکو است که در سال ۲۰۰۰ میلادی به ثبت رسمی سازمان بین المللی یونسکو در آمد. ایچری شهر امروزه در بین دیواره هایی بلند محاصره شده است.

قصر شیروان شاه | Palace of The Shirvanshah  

قصر شیروان شاه با این که در ایچری شهر قرار گرفته است اما یکی از جاذبه های تاریخی در اطراف بلوار ساحلی باکو است که ما آن را به صورت مختصر به شما معرفی خواهیم کرد. زمان ساخت این قلعه به قرن ۱۵ میلادی باز می گردد و در طول سال هایی که از عمر آن می گذرد و با آمدن زلزله های مختلف در این شهر، همچنان سالم و سر پا باقی مانده است. این قصر تاریخی در باکو از ساختمان اصلی، مقبره ی سید یحیی، دیوان خانه، مسجد و حمام تشکیل شده است.

رستوران ها و کافی شاپ های اطراف بلوار باکو

همانطور که در بخش اول این متن اشاره کردیم، در اطراف بلوار باکو رستوران و کافه های زیادی موجود است که شما می توانید در زمانی که به این بلوار می روید به آن ها مراجعه کرده و یک شکم گردی حسابی هم در این بلوار انجام دهید. ما در ادامه برخی از این رستوران ها و کافی شاپ ها را که  از بهترین ها هستند را به شما کوتاه و مختصر معرفی خواهیم کرد.

رستوران زیتون باکو  | Zeytun Restaurant

این رستوران در بلوار ساحلی باکو قرار گرفته است و یکی از رستوران های مورد علاقه ی افرادی است که زیاد به بلوار ساحلی می آیند. در این رستوران حتی کباب ایرانی نیز در منوی غذایی وجود دارد و قابل سفارش است.

کافه تریای هارد راک | Hard Rock Café  

یکی از کافی شاپ هایی که در اطراف این بلوار وجود دارد، کافه تریای هارد راک است. در وب سایت این کافه از زبان گردانندگان آن در توصیف این کافه نوشته شده است که: ما در هارد راک به شما انرژی بالایی می دهیم و خاطره ای خوب برای شما خواهیم ساخت.

رستوران شام بلوار  | Şam Bulvar

یکی دیگر از رستوران های اطراف بلوار باکو که اتفاقا در فصل تابستان، در محیط باز هم خدمات ارائه می نماید؛ رستوران شام باکو است. کسانی که از خدمات این رستوران استفاده کرده اند، به آن نمره ی خوبی داده و خدماتش را مناسب معرفی کرده اند.

کافه ی یوشی سوشی | Yoshi Sushi Café 

اگر اهل خوردن سوشی و غذاهایی در این سبک هستید می توانید به کافه ی یوشی سوشی سر بزنید و کلی از منوی متنوع این رستوران غذاها و یا نوشیدنی های میوه ای به سبک ژاپنی سفارش دهید.

سفر به ترکیه با مان آریاسانمسافرت به ترکیهسفر به چابهارمسافرت به چابهار سفر به استانبولمسافرت به استانبولسفر به آنکارامسافرت به آنکاراسفر به آنتالیامسافرت به آنتالیاسفر به ازمیرمسافرت به ازمیرمسافرت به کوش آداسیسفر به کوش آداسیسفر به دبیمسافرت به دبیسفر به بانکوکمسافرت به بانکوکسفر به تایلندمسافرت به تایلندسفر به کیشمسافرت به کیشایران گردی با مان آریاسانجهان گردی با مان آریاسانطبیعت گردیطبیعت گردی با مان آریاسانتور گردشگری مان آریاسانسفر به روسیهسفر به روسیه با مان آریاسان سفر به ترکیه تورجزیرهکیشتورآنتالیاتور ازمیرتور دوبی با مان آریاسانتور ویژه بانکوک با مان آریاسانتور گردشگری مان آریاسانتور کوش آداسیتور آنکارادبیتور تایلندگردشگری مان آریاسانتور کوش آداسی با مان آریاسانتور کیش با مان آریاسانترانسفر فرودگاهیهتل های اماراتپوکت با مان آریاسانآفر ویژهاتور روسیهتورهای لحظه آخریپرواز با مان آریاسانتورچابهارآفرهای ویژهتور جزیره کیش با مان آریاسان تورهای تایلندبوم گردی با مان آریاسانایران گردی با مان آریاسانجهان گردی با مان آریاسانطبیعت گردی با مان آریاسانگردشگری چیستگردشگری همدانگردشگری مشهدگردشگری اصفهانگردشگری اردبیلگردشگری سلامتگردشگری تبریز گردشگری گیلانگردشگری شیرازگردشگری کاشانگردشگری استانبولگردشگری انزلیگردشگری اراکگردشگری ایلامگردشگری استان گیلانگردشگری اطراف اصفهاناز گردشگری سلامتبانک گردشگریجاذبه گردشگریگردشگری بازنشستگانگردشگری بروجردگردشگری بابلسرگردشگری باکوگردشگری بندر انزلیگردشگری بابلگردشگری بوشهرگردشگری بجنوردگردشگری بندرعباسبند ب گردشگریبند ب گردشگری چیستفروش بند ب گردشگریسامانه بند ب گردشگریمجوز بند ب گردشگری فروشیمدرک بند ب گردشگریموضوع بند ب گردشگریآموزش بند ب گردشگریبانک گردشگری بگردشگری پایدارگردشگری پزشکیگردشگری پاوهگردشگری پارسگردشگری پایدار روستاییگردشگری پاکدشتگردشگری تاریخی گردشگری تنکابنگردشگری تفریحیگردشگری تجاریگردشگری حلالگردشگری خراسان رضویگردشگری زیارتی گردشگری زیارتژورنال گردشگریژئوپلیتیک گردشگریگردشگری صنعتیگردشگری صرافیضعف گردشگری ایرانضعف گردشگری در ایرانضرورت گردشگری سلامتضوابط گردشگری سلامتضرورت گردشگری مذهبیگردشگری طبیعتگردشگری طبیعیظرفیت گردشگری ایرانظرفیت گردشگریظرفیت گردشگری در ایرانظرفیت گردشگری مشهدگردشگری غذاگردشگری غذا در ایرانگردشگری فرهنگیگردشگری فرهنگیانگردشگری کودکگردشگری کشاورزیگردشگری لاهیجانگردشگری گیلان رشت گردشگری گیلان تالشگردشگری نوینگردشگری و توسعهگردشگری و محیط زیستگردشگری و توسعه پایدارگردشگری ورزشیگردشگری و میراث فرهنگیگردشگری و اقتصادو گردشگری سازمان میراث فرهنگیگردشگری و معنویتگردشگری هوشمندگردشگری های مشهدگردشگری هرمزگانگردشگری هندگردشگری همراه بانکگردشگری هاگردشگری یک روزهرشته ی گردشگریرشته ی گردشگری در دانشگاهرشته ی گردشگری در هنرستانگردشگری 2020خرید بلیطفروش بلیطصدور بلیطگردشگری 2020یلدا با مان آریاساننوروز با مان آریاسانکریسمس با مان آریاسانباکوآذربایجانسفری ارزان با مان آریاسانسفری مطمئن با مان آریاسانخاطرات شیرین با مان آریاسانخدمات گردشگری با مان آریاسانخدمات مسافرتی با مان آریاسانمرکز فروش بلیط هواپیمایی اماراتنمایندگی فروش بلیط هواپیمایی اماراتهواپیمایی ماهانبلیط هواپیما با مان آریاسانبلیط قطار با مان آریاسانبلیط اتوبوسپرواز داخلی با مان آریاسانپرواز خارجی با مان آریاسانهتلاقامتگاهتور با مان آریاسان نوروزنوروزیسال نویلداشب یلداکریسمسژانویهسال نو با مان آریاسان باکو با مان آریاسانآذربایجان با مان آریاسان> em>فروش ویژه >em>تور لحطه آخر> em>تور لحظه آخر با مان آریاسان> em>فروش ویژه با مان آریاسان> em>اتوبوس
> em>اتوبوس رانی> em>اجاره خودرو< em>اجاره خودرو با مان آریاسان> em>فروش ویژه با مان آریاسان
< em>ارزانترین بلیط< em>ارزانترین بلیط با مان آریاسان< em>ازمیر< em>استانبول< em>استخدام< em>استخدام مان آریاسان< em>استرداد آنلاین< em>استرداد بلیط< em>اطلس گلوبال< em>اقامت در آذربایجان< em>اقامت در آذربایجان با مان آریاسان< em>الفبای سفر< em>الی گشت< em>اماکن تاریخی< em>امریکن ایرلاینز< em>ایر لاین< em>ایران ایر< em>ایران ایر تور< em>ایران گردی< em>ایرانگردی با مان آریاسان< em>ایرلاین های خارجی< em>ایرلاین های داخلی< em>ایکائو< em>آتا< em>آثار باستانی< em>آذربایجان< em>آژانس هواپیمایی< em>آسمان< em>آفرهای ویژه مان آریاسان< em>آموزش گردشگری< em>آنتالیا< em>آنکارا< em>بارمجاز< em>آنلاین< em>بالی< em>بانک گردشگری< em>بریتیش ایرویز< em>بلیط اتوبوس< em>بلیط ارزان< em>بلیط ارزان با مان آریاسان< em>بلیط ارزان هواپیما< em>بلیط آنلاین< em>بلیط باکو< em>بلیط باکو با مان آریاسان< em>بلیط پرواز< em>بلیط چارتر< em>بلیط سفر ارزان< em>بلیط قطار رجا< em>بلیط قطار فدک< em>بلیط لحظه آخری< em>بلیط هواپیما< em>بلیط هواپیما خارجی< em>بلیط هواپیما خارجی< em>بناهای تاریخی< em>بند ب گردشگری< em>بوم گردی< em>بهترین نرخ پرواز< em>پارک آبی< em>پارک آبی اپارک تهران< em>پایانه< em>پرتال جامع گردشگری< em>پرواز آذربایجان< em>پرواز آذربایجان با مان آریاسان< em>پرواز باکو< em>پرواز باکو با مان آریاسان< em>پرواز چارتر< em>پرواز خارجی< em>پرواز داخلی< em>پرواز سیستمی< em>پوکت< em>تالش< em>تخفیف< em>تراول< em>ترکیش ایرلاینز< em>ترکیه< em>تفریحات باکو< em>توپ کاپی< em>تور< em>تور ارزان< em>تور ارزان با مان آریاسان< em>تور اروپا< em>تور ازمیر با مان آریاسان< em>تور اسکی< em>تور اقساطی< em>تور امارات< em>تور امارات با مان آریاسان< em>تور آذربایجان< em>تور آذربایجان با مان آریاسان< em>تور آنتالیا< em>تور آنکارا< em>تور باکو با مان آریاسان< em>تور ترکیبی< em>تور خارجی< em>تور داخلی< em>تور دبی< em>تور زمینی< em>تور سریلانکا< em>تور طبیعت گردی< em>تور گردشگری< em>تور نمایشگاهی< em>تور نوروز< em>تور هوایی< em>تور یک روزه< em>تورهای اروپایی< em>توریست< em>توریستی< em>توریسم< em>ثبت شرکت< em>ثبت شرکت با مان آریاسان< em>ثبت شرکت در آذربایجان< em>جاذبه های توریستی< em>جاذبه های دیدنی< em>جاذبه های دیدنی ایران< em>جاذبه های دیدنی آذربایجان< em>جاذبه های دیدنی جهان< em>جایزه< em>جهانگردی< em>چارتر< em>حقوق مسافر< em>خدمات گردشگری< em>خدمات مسافرتی< em>خرید اینترنتی بلیط سفر< em>خرید آسان بلیط< em>خرید آنلاین بلط< em>خرید بلیط

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه آریاسان

منبع : www.eligasht.com