بهارستان شهرستانی در استان تهران است که در ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ از رباط‌ کریم جدا و به شهرستان بهارستان تبدیل شد. شهرستان بهارستان جزو پرتراکم ترین شهرستان های کشور می باشد به طوری که جمعیت این شهرستان با برخی از استانها برابری می کند.

نام: بهارستان

استان: تهران

تاریخچه: شهرستان بهارستان در ۲۶ اسفند ۱۳۸۹ با ترکیب بخش‌ های گلستان و بوستانِ شهرستان رباط‌ کریم از رباط‌کریم جدا و به شهرستان بهارستان تبدیل شد.

تقسیمات کشوری: این شهرستان از دو بخش گلستان و بوستان و سه شهر گلستان، نسیم شهر و صالحیه و چهار روستای امامزاده باقر، همدانک، اورین و ریه تشکیل شده و اخیراً دو روستا نیز به این شهرستان الحاق گردیده است.

موقعیت جغرافیایی: شهرستان بهارستان در جنوب غربی استان تهران واقع شده و از شمال به شهرستان شهریار، از غرب و جنوب غربی به شهرستان رباط کریم و از شرق به شهرستان اسلامشهر محدود می شود .

آب و هوا: با توجه به موقعیت جغرافیایی، به علت کاهش ارتفاع و مجاورت با مناطق کویری شهرستان رباط کریم، این شهرستان تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی قرار گرفته و از اقلیم نیمه بیابانی برخوردار است.

رودهای مهم: این شهرستان دارای سه رودخانه فصلی شادچای، کرج و سیاب می باشد.

فرهنگ و آداب و رسوم: شهرستان بهارستان با توجه به اجتماع مهاجرین از اقصی نقاط کشور آمیخته ای از آداب و رسوم و ویژگیهای اجتماعی سراسر کشور را درخود جای داده است. با توجه به وجود بیش از 400 هیئت مذهبی، 180 حسینیه و 130 مسجد و 30 مسجد در حال ساخت در سطح شهرستان، غالب فرهنگ و عقاید مردم تحت تأثیر فرهنگ مذهبی-اسلامی قرار گرفته بطوری که از شهرستان بهارستان تحت عنوان «پایگاه ولایی شور و عاشورائیان» یاد می گردد.

محله های قدیمی: قلعه میر؛ حسن آباد؛ سلطان آباد؛ باغ مهندس؛ سبزدشت؛ الهیه؛ شهرک امام حسین؛ آدران؛ اسماعیل آباد؛ وجه آباد؛ سعیدآباد؛ خیرآباد؛ حصارک بالا؛ حصارک پایین؛ شهرک رسالت؛ شهرک مهر و…

جاذبه های گردشگری: تپه قلعه وجه‌ آباد، تپه گلستان بهارستان، امامزاده حسن (اسماعیل آباد)، امام زاده باقر (صالحیه) و…

بهترین زمان بازدید: بهار

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان

منابع :                                                                                                                                                        www.tripyar.com