حتما برای شما یا  آشنایانتان پیش آمده که بخواهید با ماشین شخصی، به خارج از کشور سفر کنید. در این جور مواقع شما به کلماتی مانند کاپوتاژ، پلاک ترانزیت، و گواهینامه بین المللی برخورد کرده اید. ما در این نوشته قصد داریم برای آشنایی با روند خروج خودرو شخصی از مرزهای ایران، با شما همراه باشیم:

برای این که بتوانید در خارج از مرزهای ایران رانندگی کنید شما باید در مرحله اول به اداره گمرک شهری که در آن سکونت دارید مراجعه کرده و برگه کاپوتاژ را دریافت کنید. سپس در مرحله دوم باید به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در تهران یا در ستادهای مستقر در مراکز استان ها مراجعه کنید تا پلاک ترانزیت خودرو، دفترچه ماشین بین المللی، گواهینامه بین المللی، کارت عضویت، و برچسب IR را دریافت کرده و با خیال راحت بتوانید از مرز خارج شوید.

مرحله اول: کاپوتاژ
کاپوتاژ یا به تلفظ صحیح تر، کابوتاژ ( Cabotage )، در لغت به معنای حمل کالا از یک نقطه مرزی در یک کشور به نقطه مرزی در کشور دیگر از طریق دریا یا رودخانه است؛ اما اصطلاحا به مجوز حمل و نقل هر نوع کالا از یک کشور به کشور دیگر گفته می شود. هنگامی که اعلام می شود شما برای این که بتوانید با ماشین شخصی خود از مرز خارج شوید، باید خودروتان را کاپوتاژ کنید به این معنی است که خودرو به عنوان کالایی در نظر گرفته شده که شما می خواهید آن را از مرز خارج کرده و به کشور دیگری ببرید.

شما اگر بخواهید با ماشین شخصی از مرز خارج شوید ابتدا باید به ادارات گمرک مراجعه کنید و برگه کاپوتاژ را بگیرید. برای این کار اگر در تهران هستید باید به آدرس: کیلومتر 10 جاده قدیم کرج روبروی شهرک دریا بلوار شهید سامانی، اداره گمرک غرب تهران و اگر در شهرستان ها هستید به ادراه گمرک همان ناحیه مراجعه کنید.
مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به اداره گمرک برای دریافت کاپوتاژ عبارتند از:

 1. سند مالکیت خودرو
 2. برگه سبز خودرو
 3. کارت خودرو
 4. کارت ملی، شناسنامه و گواهینامه

بردن خودرو به گمرک در هنگام اخذ، تمدید یا ابطال کاپوتاژ ضروری است زیرا برخی ماشین‌های گران قیمت و ‌لوکس و نیز ماشین‌های قدیمی توسط کارشناس گمرک مورد بازدید قرار می‌گیرند.

مرحله دوم: مراجعه به کانون جهانگردی
پس از گرفتن برگه کاپوتاژ خودرو باید این برگه را به همراه مدارک مورد نیاز به ساختمان شماره دو کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران واقع در آدرس: تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک 2 یا به ستادهای اجرایی کانون در مراکز استان ها ببرید تا جهت صدور پلاک بین المللی اقدام شود. مدارک مورد نیاز برای مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی عبارتند از:

 1. اصل پروانه خروج موقت معتبر ( برگه کاپوتاژ ) صادر شده توسط یکی از گمرکات کشور
 2. اصل یا تصویر گذرنامه معتبر
 3. اصل یا تصویر سند مالکیت خودرو
 4. دارا بودن گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر صادرشده توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران
 5. تکمیل فرم های درخواست

گواهینامه بین المللی
گواهینامه بین المللی به مدرکی گفته می شود که به شما اجازه می دهد تا در کشورهای دیگر بتوانید رانندگی کنید. گواهینامه نامه هایی که توسط ایران صادر می شود دارای اعتبار یک ساله و سه ساله بوده و به هفت زبان زنده دنیا یعنی انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیائی، چینی، ترجمه می شوند. برای گرفتن گواهینامه بین المللی نیاز به مدارک زیر دارید:

 1. گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله
 2. گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله
 3. یک قطعه عکس تمام رخ ( 3*4 ) با حجاب اسلامی برای بانوان
 4. ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی ( در صورت معتبر بودن )
 5. ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 6. تکمیل فرم درخواست ( فارسی و لاتین – تاریخ تولد لاتین باید به میلادی درج گردد )
 7. پرداخت مبلغ بر اساس تعرفه تعیین شده

روش های دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی:

 1. مراجعه به مراکز اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران ( تحویل فوری )
  * تهران: خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک 2
  * تهران: خیابان آزادی، بین خیابان های خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231
  * تهران: خیابان فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33
 2. مراجعه به یکی از نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور ( تحویل فوری )

دفترچه بین المللی ماشین
شما علاوه بر برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین المللی، و پلاک ترانزیت به دفترچه بین المللی ماشین هم احتیاج خواهید داشت که تمام اطلاعات خودرو شما در آن درج شده است و به 7 زبان بین المللی ترجمه شده است. مدارک مورد نیاز برای گرفتن دفترچه بین المللی ماشین همانند مدارک گواهینامه بین المللی است.

 

نکات مهم

1- برای انجام تمام مراحل بالا، حضور فرد یا نماینده قانونی او الزامی است.

2- مدت اعتبار کاپوتاژ یک سال است و اگر کمتر از یک ماه تا تاریخ اعتبار مجوز باقی مانده باشد، خوردرو اجازه خروج از کشور را نخواهد داشت. شما باید قبل از اتمام مدت اعتبار نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در صورت تمدید، هزینه پلاک و برچسب IR  را نخواهید پرداخت.

3- برگه کاپوتاژ را حتما باید ابطال کنید و عدم ابطال آن جریمه در پی خواهد داشت. کاپوتاژ به خودی خود باطل نمی شود و باید با مراجعه به مراکز گمرک نسبت به ابطال آن اقدام کرد.

4- دولت آذربایجان به اتومبیل های ساخت ایران پیش از سال 2010 اجازه ورود نمی دهد ولی محدودیتی برای دیگر خودروها وجود ندارد. اگر می خواهید با خودرو شخصی یه آذربایجان بروید به این نکته توجه داشته باشید.

5- دولت آذربایجان فقط گواهینامه های سه ساله را قبول می کند.

6- دولت ترکیه به ماشین های بدون بیمه شخص ثالث اجازه ورود نمی دهد. قبل از ورود به ترکیه، نسبت به بیمه شخص ثالث ترکیه اقدام کنید.

گردشگری چیستگردشگری همدانگردشگری مشهدگردشگری اصفهانگردشگری اردبیلگردشگری سلامتگردشگری تبریز گردشگری گیلانگردشگری شیرازگردشگری کاشانگردشگری استانبولگردشگری انزلیگردشگری اراکگردشگری ایلامگردشگری استان گیلانگردشگری اطراف اصفهاناز گردشگری سلامتبانک گردشگریجاذبه گردشگریگردشگری بازنشستگانگردشگری بروجردگردشگری بابلسرگردشگری باکوگردشگری بندر انزلیگردشگری بابلگردشگری بوشهرگردشگری بجنوردگردشگری بندرعباسبند ب گردشگریبند ب گردشگری چیستفروش بند ب گردشگریسامانه بند ب گردشگریمجوز بند ب گردشگری فروشیمدرک بند ب گردشگریموضوع بند ب گردشگریآموزش بند ب گردشگریبانک گردشگری بگردشگری پایدارگردشگری پزشکیگردشگری پاوهگردشگری پارسگردشگری پایدار روستاییگردشگری پاکدشتگردشگری تاریخی گردشگری تنکابنگردشگری تفریحیگردشگری تجاریگردشگری حلالگردشگری خراسان رضویگردشگری زیارتی گردشگری زیارتژورنال گردشگریژئوپلیتیک گردشگریگردشگری صنعتیگردشگری صرافیضعف گردشگری ایرانضعف گردشگری در ایرانضرورت گردشگری سلامتضوابط گردشگری سلامتضرورت گردشگری مذهبیگردشگری طبیعتگردشگری طبیعیظرفیت گردشگری ایرانظرفیت گردشگریظرفیت گردشگری در ایرانظرفیت گردشگری مشهدگردشگری غذاگردشگری غذا در ایرانگردشگری فرهنگیگردشگری فرهنگیانگردشگری کودکگردشگری کشاورزیگردشگری لاهیجانگردشگری گیلان رشت گردشگری گیلان تالشگردشگری نوینگردشگری و توسعهگردشگری و محیط زیستگردشگری و توسعه پایدارگردشگری ورزشیگردشگری و میراث فرهنگیگردشگری و اقتصادو گردشگری سازمان میراث فرهنگیگردشگری و معنویتگردشگری هوشمندگردشگری های مشهدگردشگری هرمزگانگردشگری هندگردشگری همراه بانکگردشگری هاگردشگری یک روزهرشته ی گردشگریرشته ی گردشگری در دانشگاهرشته ی گردشگری در هنرستانگردشگری 2020

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه آریاسان

منبع : www.taci.ir و www.turktravel.ir