شهرستان قرچک یکی از شهرستان‌های استان تهران است. این شهرستان در آذر ماه ۱۳۹۱ به مرکزیت شهر قرچک به شهرستان تبدیل شده است. این شهرستان با تپه تاریخی که قدمت آن به هزاره پنج قبل از میلاد میرسد، از مناطق مورد توجه اقوام مختلف ایران جهت مهاجرت و سکونت است.

نام: قرچک

نام قدیمی: گرچک (زبان پهلوی)

استان: تهران

تاریخچه: این شهرستان که پیش از این از توابع شهرستان ورامین و یکی از بخشهای آن محسوب میشد، در آذر ماه ۱۳۹۱ با مصوبه هیئت وزیران به مرکزیت شهر قرچک به شهرستان تبدیل شد. این شهرستان در دهه های گذشته توسعه زیادی داشته و علت توسعه اصلی آن طی این سالها نیز وجود کوره پزخانه های زیادی بود که در این منطقه وجود داشته و دارد. قدمت تاریخی این منطقه به دوران کهن و حدود شش هزار سال قبل میرسد.

تقسیمات کشوری: قرچک شامل یک بخش مرکزی و هشت روستا به نامهای ولی آباد، محمدآباد، امین آباد، صالح آباد، قشلاق اول، قشلاق جیتو، قشلاق دوم و داودآباد است.

موقعیت جغرافیایی: قرچک در جنوب شرق استان تهران واقع شده است.

مساحت: بیش از ۲۰ کیلومتر مربع

فرهنگ و آداب و رسوم: بیش از ۹۸ درصد جمعیت این شهر مهاجرانی از شهرستانهای مختلف ایران هستند؛ آذریها، لرها، کردها، خراسانیها، شمالیها و … در این شهرستان سکونت دارند از این رو قرچک را می توان ایرانی کوچک نامید.

زبان محلی: زبان فارسی و قومیتهای ساکن این شهرستان

محله های قدیمی: از محله‌ های قدیمی شهر قرچک می ‌توان به ولی آباد، محمدآباد، منبع آب، مخابرات، فردیس، قشلاق فردیس، زیباشهر و باقرآباد اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری: تپه باستانی فردیس، تپه میل پوئینگ، پل باقرآباد، مسجد جامع قرچک، پارکها و..

مسیرهای دسترسی: شهر قرچک از یک سو توسط یک اتوبان چهار بانده به شهر تهران و از جهات دیگر به شهرستانهای ورامین، پیشوا، پاکدشت و ری متصل است. مسیرهای دسترسی شهر قرچک از تهران، شامل ایستگاه مترو جوانمرد قصاب، سه راه افسریه، میدان شوش و شهرری است. این شهر دارای دو میدان در ابتدا و در مرکز شهر است که توسط کمربندی ‌های جنوبی و شمالی و خیابان مرکزی به یکدیگر متصل می ‌شوند.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریره اریاسان 

منبع :                                                                                                                                                                                          www.tripyar.com