سیاهکَل از شهرستان ‌های استان گیلان در شمال ایران است. مرکز آن شهر سیاهکل است. عمده شهرت سیاهکل بخاطر چشم اندازهای بی نظیر و بکر آن است؛ ییلاقات زیبا، آب و هوای عالی، معماری جالب خانه های لته پوش و روحیه مردم خونگرم و مهمان نواز مردم محلی صد چندان بر لطف سفر به منطقه می افزاید.

نام: سیاهکل

استان: گیلان

تاریخچه: سیاهکل از نظر تاریخی شهرستان مهمی است چرا که به تنهایی خاستگاه دو سلسله مهم و تاثیرگذار در تاریخ ایران است. هم دیلمیان و هم آل بویه از این منطقه برخاسته اند. این منطقه از گذشته قشلاق دیلمان محسوب می‌ گردید و دیلمیان در فصول سرما به این محدوده کوچ می‌ کردند. سکونت بصورت ثابت و یکجانشینی در شهر سیاهکل در حدود ۱۵۰ سال پیش با کوچ بدون بازگشت مردمان کوهستان این ناحیه یعنی دیلمان به محدوده فعلی سیاهکل آغاز شد. شهر سیاهکل امروز ترکیبی از فاضل خان محله به همراه روستاهای کلسر و برفجان و کدوبنک است و سیاهکل در واقع آبادی شکل گرفته با محوریت فاضل خان محله به انضمام این چند روستاست که به مرور آن سه روستا را در خود گرفته‌ است. شهرداری شهر سیاهکل از اولین شهرداری‌ های کشور می ‌باشد. با توجه به فرهنگ مردم سیاهکل این منطقه از گذشته و حتی خیلی زود تر از شهرهای معروف کنونی گیلان دارای بازار و ساختار شهری بوده و زندگی به اصطلاح شهری در آن رونق داشته است. سیاهکل که تا سال ۱۳۷۶ بخشی از شهرستان لاهیجان به شمار می رفت در آن سال تبدیل به شهرستان شد.

جاذبه های گردشگری: قله پر برف درفک، آبشار لونک، منطقه باستانی قلعه کوتی، تی تی کاروانسرا، قلعه گرماور، امامزاده سید صالح، سید ابراهیم و سید اسماعیل، بقعه امامزاده تورار، قلعه کوتول شاه، منطقه نمونه گردشگری ابی نام، منطقه باستانی کوه پس و حسنی محله، غار اسپهدان و غار لوعلی یا زاگام.

بازار هفتگی: در سفر به سیاهکل بازدید از پنجشنبه بازار را از دست ندهید.

سوغاتی و صنایع دستی: سفالگری، بافتنی های سنتی و البسه محلی از صنایع دستی این منطقه است. معرق، نگارگری، تذهیب، سراجی سنتی، نقاشی روی سفال، گلیم بافی و خراطی نیز در این منطقه رایج است.

غذای محلی: بادمجان شکم پر، ماهی شکم پر، میرزا قاسمی و سایر غذاهای محلی استان گیلان در این شهرستان نیز رایج هستند.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                        www.tripyar.com