آبشار دودوَزَن درون جنگل واقع شده و از زیباترین آبشارهای گیلان محسوب می شود. آب این آبشار از چشمه دود وزن سرچشمه گرفته و پس از عبور از آبشار در رودخانه ای جاری شده و زمین های روستایی پایین دست را سیراب می کند. زمین شناسان بر این باورند که عمر این آبشار زیبا به ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال می رسد.

برای رسیدن به این آبشار ابتدا از کنار روستای احمد سر گوراب می گذریم و پس از آن، روستای شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و آقا سید رضی و سیاه نرگس را پشت سر می گذاریم تا به روستای خرم کش برسیم. هر لحظه در طول مسیر صدای جوش و خروش رودخانه ای که از آبشار سرچشمه می گیرد، با نوایی آهنگین تا پایان راه شما را همراهی می کند. تابلوی آبشار مارا به گذر از مسیری سنگ فرش  و پله ای دعوت می کند. پایین رفتن از پله ها نشان از ورود به اعماق دره ای دارد که آبشار را در خود جای داده است. بعد از پشت سر گذاشتن قسمتی از مسیر سنگ فرش شده در ۱۰۰ متری آبشار قرار می گیریم و اینجا جایی است که اولین و زیباترین تصویر از آن را می توانیم ببینیم.

در میان راه از کنار خانه های تخریب شده می گذریم که نشان از حضور زندگی در گذشته دارند. چشمه ای نیز در مسیر شما را به نوشیدن آبی گوارا دعوت می کند. در جای جای مسیر دست فروشان محلی، محصولات خود را به شما عرضه میکنند.

این منطقه زیبا دارای پوشش جنگلی، چشمه، رودخانه پر آب و خروشان است و در بهار و تابستان خنک و در زمستان بسیار سرد و برفگیر می باشد.

منطقه خرمکش به علت وجود آبشار دودوزن, مسجد بزرگ و بقعه زیارتی سید رضی و پنیر معروف آن در کنار زیبایی های بکر طبیعی از مناطق گردشگر پذیر شهرستان شفت محسوب می شود. پنیر سیاه مزگی شهرت جهانی دارد زیرا با روش خاص و محلی در این منطقه تولید می شود

وجه تسمیه
نام آبشار دودوَزَن از جلوه آن در روزهای بارانی مه آلود حکایت دارد. در زمان بارش باران به دلیل افزایش میزان آبِ آبشار، شدت جوش و خروش آن بیشتر و در اثر شدت برخورد با آب حوضچه مقداری از آب نیز به سمت بالا پرتاب می شود. مه نیز به این طبیعت اضافه شده و گویی دودی سفید، کل آبشار را در بر می گیرد به طوری که حوضچه پای آن دیده نمی شود.

مسیر دسترسی
آبشار دودوزن در فاصله ۲۴ کیلومتری از شفت و در منطقه خرم کش شفت قرار دارد. برای رسیدن به آبشار به سوی شهرستان شفت بروید و از طریق جاده شفت از مرکز این شهرستان عبور کنید. با پشت سر گذاشتن بلوار کشاورز و ورود به جاده نصیر محله به سیاهمزکی در مسیر آبشار قرار می گیرید و از کنار روستاها ی مسیر می گذرید. دو کیلومتر مانده به روستای توسه، روستای خرم کش را می بینید و پس از ۷۰۰ متر دورشدن از آن  تابلویی را می بینید که نشان می دهد ۸۰۰ متر با آبشار فاصله دارید، کافی است ۳۰۰ متر دیگر را با اتومبیل طی کنید تا مسیر آسفالته به پایان برسد. حالا به پاهای تان تکیه کنید و قدم در مسیر سنگفرش شده بگذارید تا به آبشار برسید.
در انتهای مسیر آسفالته متوجه پلی مابین مسیر خاکی و ماشین رو و مال رو می شویم. تابلویی وجود دارد که به ما نشان می دهد بقیه مسیر تا پای آبشار درحال ساخت و بازسازی است و در آینده دسترسی به پای آبشار را با اتومبیل ممکن می کند.

در پایان مسیر آسفالته مغازه ای برای خرید خوراکی و رفع برخی نیازها وجود دارد. قبل از ورود به مسیر سنگفرش لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید.

کسانی که قصد سفر به قلعه رودخان را دارند بهتر است برنامه سفر خود را طوری تنظیم کنند که در مسیر بازگشت از قلعه رودخان، ۱۲ کیلومتر مانده به فومن، با دیدن تابلو به سمت شفت، وارد فرعی آسفالت شده و بعد از طی ۳ کیلومتر به میدان نصیرمحله و ابتدای جاده سیاهمزگی و خرمکش برسند. از میدان نصیرمحله تا روستای خرّم (محل آبشار) دقیقا ۱۷ و نیم کیلومتر فاصله است.  

امکانات رفاهی
مسیر دسترسی تا نزدیکی آبشار آسفالت و مسیر پیاده روی تا پای آبشار سنگفرش است.
در کنار آبشار سرویس بهداشتی وجود دارد و همچنین قسمتی به عنوان نماز خانه در نظر گرفته شده است.
بوفه کوچکی برای خرید برخی خوراکی ها و آب معدنی وجود دارد.
کلبه ای کوچک با آلاچیق های اطرافش، غذاهای محلی محدودی را به مسافران عرضه می کند.

نزدیکترین آبشار
در راه برگشت از آبشار دودوزن در سمت راست خود و در نزدیکی راه، آبشاری را می بینیم که بسیار زیباست و سیاه کش درّه، نام دارد. این آبشار، از آبشار دودوزن، کوچک تر و کوتاه تر است ولی پراکندگی آن بیشتر است.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                      www.tripyar.com