شهرستان قدس یکی از شهرستانهای استان تهران است و در غرب شهر تهران و همسایگی استان البرز قرار دارد. همچنین شهر قدس یکی از شهرهای قدیمی استان تهران می‌باشد که با قرار گرفتن این شهر در بزرگراه فتح و موقعیت خوب جغرافیایی و آب و هوای خوب کوهپایه‌ای در این چند سال اخیر میزبان سکونت مهاجرین بسیاری از سایر شهرهای کشور بوده ‌است.

نام: شهرستان قدس

نام قدیمی: سبزه الماس، قلعه حسن خان

استان: تهران

تاریخچه: قلعه حسن خان دشتی بود حاصلخیز که در دوره قاجار با ایجاد قلعه‌ای به این نام معروف شد. منطقه‌ای که در اصل شکارگاه حکومتی بود و در آن نقاط باستانی چون کاووسیه، سرخ حصار و کاروانسراسنگی موجود بوده اما امروزه اثری از پیشینه تاریخی آنان باقی نمانده است. در اواخر سلطنت قاجاریه و اوایل سلطنت رضا خان شخصی بنام “امیر تومان” که میرشکار(سردسته شکارچیان) دربار بود اراضی این منطقه را به تصرف خود درآورد. در آن زمان این منطقه از پایتخت دور بود و کسانی که از تهران به سمت کرج حرکت می کردند معمولاً اولین اتراقگاهشان در نزدیکی همین اراضی بود. امیرتومان با فراهم کردن امکانات و آوردن عده ای از اهالی خمسه به این منطقه، آرام آرام زمین های بایر را به زمین های کشاورزی تبدیل نمود و منطقه رنگی از زندگی جدید به خود گرفت.

موقعیت جغرافیایی: این شهرستان در عرض جغرافیایی 35 درجه و 43 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 51 درجه و 7 دقیقه شرقی قرار دارد. این شهرستان از شرق و شمال شرقی با شهرستان تهران و از غرب و جنوب غربی به شهرستان شهریار و از شمال و شمال غربی به شهرستان کرج محدود می شود.

جاذبه های گردشگری: از آثار تاریخی شهرقدس می‌توان به تپه کاووسیه مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد در محله کاووسیه امروزی که از آثار بدست آمده از آن می‌توان به تابوت مردی مومیایی اشاره کرد و امامزادگان ابوالحسن و ابولحسین معروف به امامزاده حضرتین انتهای خیابان امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم هستند. حمام قلعه که قدیمی‌ترین حمام شهرقدس است و بنای آن برای دوره قاجار می‌باشد و نهرفیروز بهرام به قدمت هزاره سوم پیش از میلاد و قبرهای سر خیابان عمارت و قبرستان ابتدای خیابان چمن اشاره کرد که قدمتی قاجاری دارند اشاره کرد.

سوغاتی و محصولات: از مهمترین محصولات آن بعنوان نمونه  گندم، جو، ذرت و از صیفی جات گوجه، خیار و میوه هایی چون سیب، آلو، گیلاس وآلبالو می‌باشد.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منبع :                                                                                                                                                                                      www.tripyar.com