جواهردشت که ابتدا شاید با نام جواهرده روستای ییلاقی رامسر اشتباه گرفته شود، در آن سوی دامنه های سماموس بلندترین قله گیلان، مشرف بر دریای کاسپین واقع شده است، روستایی به همین نام نیز بر فراز ابرها در این دشت پذیرای گردشگران است. گشت و گذار تابستانی در ییلاق جواهردشت، پیشنهادی برای لمس خنکای کوهستان است.

سرزمین زیبای جواهردشت در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان، در شهرستان رودسر واقع شده است. فاصله سیاهکلرود تا جواهر دشت از میان جنگل های انبوه و درختان سربه فلک کشیده و رودخانه و دره و کوه می گذرد و همین امر عبور از مسیر جاده خاکی را لذت بخش می کند و در نتیجه مسیر ۲ ساعته را خیلی راحت و سریع طی کرده به دشت زیبای جواهردشت می رسیم.

هر ایرانی و بخصوص گیلانی مشتاق طبیعت باید برای یکبار هم شده این دشت و روستا را ببیند و با مردم خوب و مهربان آن که از سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلی، گاوماست و روستاهای دیگر که در فصل تابستان در جواهر دشت اسکان دارند، آشنا شود.

در ضلع جنوبی جواهردشت قله بلند و زیبای سماموس با غرور و سرافرازی قد برافراشته و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا جواهر دشت را در پناه خود گرفته است.
روستای جواهردشت
در ۴۶ کیلومتری شهرستان رودسر و ۲۶ کیلومتری سیاهکلرود، روستای زیبای جواهردشت با مساحت تقریبی صد هکتار میان ابرها پنهان شده است.

روستای جواهردشت در ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا قرار گرفته و در بخشِ شمالی بلندترین قله استان گیلان یعنی قله سُماموس جا خوش کرده است. اکثر مردم رودسر، چابکسر، سیاهکلرود و روستاهای اطراف جواهردشت، در ماه های گرم و شرجی به این منطقه کوچ می کنند و در جواهردشت روزهای گرم تابستان را می گذرانند. وقتی هوا رو به سردی می رود این منطقه به خاطر بارش برف و باران شدید، خالی از سکنه می شود.

ساکنان جواهردشت قدمت روستا را حدود چهارصد سال می دانند؛ اما طبق گفته برخی افراد و با توجه به آثار پیدا شده در روستا و سبک معماری آن، شکل ‌گیری روستا، بعد از شکل گیری دیلمان و اِشکوَر بوده و عمر آبادی جواهر دشت بیشتر از ۳۰۰ سال نمی تواند باشد. ازدیاد جمعیت در این روستا به خاطر هوای پاک و چراگاه‌ هایی است که مردم را برای سکونت موقت به این آبادی کشانده است. زمین مرغوب و با ارزش و هوای پاک و سالم دلیلی بر جواهر بودن این دشت است.

دامداران در گذشته از اول بهار به جواهردشت می ‌آمدند و اوایل فصل سرما دامهای خود را به محله‌ های پایین می ‌بردند، اما اکنون تنها در زمان معینی برای بهبود وضع جنگل و مرتع و دشت، دامهای خود را به ارتفاعات برده و در وقت معین نیز بازمی گردانند.

در سراشیب سبزه زاران این دشت و روستا و زمین‌ هایی که زیر کشت سیب زمینی‌ هستند، صدای دلنشین زنگوله ‌های گوسفندان به شما آرامش می دهد. زمین‌ های محصور شده با سیم خاردار و دیوارهای سنگی همه نشانگر زیبایی و حد و مرزهای همسایگی و باغات کشاورزی است.

سوغات
انواع لبنیات محلی دوغ، ماست، پنیر، گل گاوزبان، رب‌ آلوچه، سبزی های معطر و دارویی سوغاتی منطقه هستند که می توانید از جواهر دشت تهیه کنید.

جاذبه های منطقه
قبل از ورود به جواهردشت آستانه متبرکه «نقره عباس» در دشتی زیبا و وسیع قرار گرفته است که معمولاً اهالی و مسافران برای زیارت و سیاحت به آنجا می ‌روند و از چشم انداز زیبای آن لذت می برند. از کنار بقعه، محله و خانه ‌های زیبای آن که با سقف‌ های شیروانی روز به روز در حال افزایش هستند، خود نمایی می‌ کنند.

جواهردشت مبدأ صعود به بام گیلان یعنی قله سماموس نیز می باشد. مسیری که نزدیک به ۷ کیلومتر با اختلاف ارتفاع ۱۳۰۰ متر است. این قله در ضلع جنوبی جواهر دشت با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است. برای رسیدن به قله سماموس حتماً باید یک راهنمای محلی به همراه گردشگران باشد تا راه را گم نکنند. قابل ذکر است آب زلال و همیشه سرد سفید آب رحیم آباد که جهت آب آشامیدنی بخش‌ های مرکزی و دیگر بخشهای شهرستان رودسر استفاده می ‌شود از قله ‌های سماموس سرچشمه می‌ گیرد.

روستای گردشگری قاسم آباد نیز که در این منطقه واقع شده است، با آهنگها و رقص محلی و بویژه لباس قاسم آبادی مشهور است. هم اکنون این روستا بعنوان روستای ملی چادرشب بافی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. جشنواره های محلی این روستا مورد علاقه گردشگران است.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                     www.tripyar.com