استان: تهران

تاریخچه: ملارد مانند بسیاری از مناطق ایران دارای تاریخ کهن میباشد. این از آثار و تپه های باستانی ماقبل تاریخ و دوران آغازین تاریخ که در منطقه هستند، آشکار است. دو سال پس از آغاز جنگ جهانی دوم یعنی در تاریخ سوم شهریور۱۳۲۰ نیروهای اتحاد جماهیر شوروی و دولت انگلستان، علی رغم اعلام بی طرفی دولت ایران؛ در یک حمله ضربتی اقدام به بمباران شهرهای ایران و پیشروی در آن کرده و در نیمه اول شهریور۱۳۲۰ تهران را به تصرف درآوردند و با این شهر همچون یک شهر اشغال شده رفتار نمودند. نیروهای متفقین در سال هایی که ایران را در اشغال خود داشتند، دست تعدی به اموال و مایملک مردم شهر و روستا گشوده مشکلات عدیده ای برای مردم پدید آوردند و ملارد نیز از این امر مصون نمانده است. تا سال ۱۳۸۸ شهرستان ملارد در تقسیمات کشوری یکی از بخشهای شهرستان شهریار محسوب میشد.

آب و هوا: شرایط اقلیمی شهر ملارد با شهرستان شهریار کم و بیش یکسان است این ناحیه دارای  زمستان های سرد و خشک و تابستان نسبتا گرم و خشک می باشد

محصولات: عمده محصولات زراعی شهرستان ملارد گندم،جو، ذرت، و عمده محصولات باغی زردآلو، سیب و گیلاس است.

معماری: در ملارد قدیم، خانه ها بافتی یکسان و یکدست، متراکم و چسبیده به هم و بیشتر یک طبقه بودند. خانه ها را با متراژ ۱۵۰ تا ۵۰۰ متر می ساختند و بنای آن بدین گونه بود: در نقطه ای از آن، دو اتاق تو در تو می ساختند یکی زمستانی و دیگری تابستانی و جلوی اتاق تابستانی ایوانی مسقف قرار می دادند. اتاق اولی را قاباق اتاق و اتاق دوم را دالی اتاق، یا پسینه می گفتند. درهای خانه ها همه چوبی، قدیمی و اصیل بود. بیشتر درها از داخل با کلون بسته می شد. و بیشتر آنها از بیرون دارای دو کوبه بود. یکی برای مردان و دیگری برای زنان.

جاذبه های گردشگری: سی و شش آثار تاریخی و باستانی در این منطقه وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از: قرمز تپه روستای قره ترپاق، سیاه تپه روستای قره ترپاق، حمام اخترآباد اخترآباد، آق داش تپه گمرگان، سلبی تپه گمرگان، قلعه حسین آباد حسین آباد، قلعه زرین آباد زرین آباد، قلعه چهارباغ چهارباغ، مسجد چهارباغ چهارباغ، قلعه گبری محمود آباد، قلعه محمودآباد محمود آباد، قلعه پامبوخلی محمود آباد، پل شاه عباسی حاجی آباد سفلی، قلعه قجیر محمودآباد، تپه حسین آباد ارغش آباد، قلعه ارغش آباد ارغش آباد، تخت کیکاووس بیدگنه، شاخ تپه یوسف آباد، تپه گاومیش خانه یوسف آباد، تپه ارسطو 1 ارسطو، تپه ارسطو 2 ارسطو، تپه های حصارک حصارک غفاری، تپه سالپوش بیدگنه، تپه باکلین مهرچین و…این آثار متعلق به دوران ما قبل تاریخ، ساسانی، سلجوقی، قاجار و… میباشند. از جاذبه های طبیعی اینن شهرستان دشت شقایق آن است که با مساحتی بالغ بر سیصد هکتار یکی از مناطق بکر گردشگری استان تهران است. علاوه بر این شهرستان ملارد دارای دو مکان گردشگری و تفریحی خصوصی نارنجستان و بازینو میباشد. 13 پارک محله ای هم در شهرهای ملارد و صفادشت تاسیس شده است.

بهترین زمان بازدید: بهترین فصل این ناحیه را می توان از اوایل فروردین تا اواسط تیر ماه دانست.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریره اریاسان 

منبع :                                                                                                                                                                                        www.tripyar.com