پارک جنگلی سیاه داران در جنوب غربی شهر تالش واقع می باشد که در سال های اخیر توسط شهرداری تالش به محدوده ای برای گذاران اوقات فراغت و تفریح تبدیل شده است.

روستای سیاه داران در گذشته دارای درختان بزرگ بلوط بوده که وجود توده عظیم درختان مانع ورود افراد به داخل روستا (جنگل) می شد. این منطقه با نام منطقه پوشیده از درختان سیاه (بلوط و آزاد) بعد از ساکن شدن افراد ییلاق نشین، به “سیاه داران” معروف شد.
پس از احداث راه و پله گذاری بخش هایی از دامنه این تپه در بلندترین نقطه آن تفریحگاهی بکر و دیدنی با امکاناتی همچون رستوران، آلاچیق، سرویس بهداشتی ساخته شده است. سپس طرح سورتمه جنگلی ریلی در دامنه های پوشیده از جنگل تاسیس شده که عبور از مسیر آن برای مسافران بسیار هیجان انگیز و جالب می باشد.

این سورتمه که از دو مسیر مارپیچ و صاف ساخته شده، با شتاب از درون جنگل های پرپشت و زیبای تالش عبور میکند و از بالا مناظر زیبای دریا و جلگه های شهر چشم انداز جالب و دیدنی دارد.
این پارک جنگلی که سورتمه از دورن آن میگذرد، یک تفاوت اساسی با سایر پارکهای جنگلی دارد و آن اینست که بخشی از پارک به نگهداری از گوزن های مارال قرمز اختصاص داده شده که می تواند برای سورتمه سواران جذاب و هیجان انگیز باشد. سورتمه تالش که از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است با همکاری شرکت آلمانی ویگاند ساخته شده و بیش از یک کیلومتر طول دارد.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان

منابع :                                                                                                                                                                                     www.tripyar.com