بوستان ملت از دیدنی ترین و زیباترین بوستان های تهران است که از قسمت های مختلف تشکیل شده است و با ورودی بسیار زیبا، پردیس گالری ملت، دریاچه مصنوعی، مجسمه های مفاخر ایران زمین، باغ وحش کوچک، فضای سبز گلکاری شده و درختانی قدیمی و سر به فلک کشیده در میان دیگر پارک های تهران جلوه ای ویژه دارد. این بوستان در هر فصل از سال زیبا و دلنشین است. در بهار لاله های خوشرنگش دلبری میکند و در گرمای تابستان سایه درختانش همچون چتری محافظ مهمانانش است. پاییز هزار رنگ دلفریب، آنرا زیباتر میکند و زمستان سپیدش جلوه ای نورانی به پارک میبخشد.

تاریخچه پارک ملت
در زمان پهلوی دوم، فرح پهلوی تصمیم به ساخت پارکی در زمینی بایر در کنار خیابان ولیعصر (ع) یا پهلوی سابق، گرفت؛ اما بدلیل موقعیت این زمین باید پارک را در دو فاز طراحی می کردند. کار طراحی بوستان به عهده ایرج اعتصام، معمار معاصر ایرانی گذاشته شد، وی این پارک را با الهام از پارک های انگلیسی و با طراحی نامنظم، بر روی نقشه آورد. (البته سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران، شخصی انگلیسی به نام پولسن را طراح این پارک می داند.)
به این ترتیب فاز یک پارک ملت، در سال ۱۳۴۷ شمسی به موازات خیابان ولیعصر (ع) مورد بهره برداری قرار گرفت. این فاز به دلیل سبک خاص طراحی آن، به بلوار کنار جاده معروف شد و هزار متر طول داشت. فاز دوم آن نیز در سال ۱۳۵۳ مورد بهره برداری قرار گرفت. پس از افتتاح کامل، محدوده بوستان ملت از جنوب به بلوار نیایش فعلی، از غرب به باشگاه انقلاب و از شمال به زمین های جنگلکاری صدا و سیما می رسید. این پارک در سال های پیش از انقلاب به پارک شاهنشاهی معروف بود و پس از انقلاب به ملت تغییر نام داد.

زیبایی های پارک ملت
از زیباترین قسمت های پارک ملت، ورودی تماشایی آن است که با گل های رنگارنگ، مجسمه های هنری، المان های شهری، آب نمای کوچک و درختانی سر به فلک کشیده همه را به خود می خواند. سطح صیقلی و صاف ورودی بوستان ملت نیز مکانی مناسب برای تمرین اسکیت و اسکوتر سواران است که با خیال راحت در این قسمت به تفریح و بازی می پردازند.

فضای سبز پارک
سرسبزی و گونه های گیاهی مختلف سبب زیبایی این پارک شده است. از ۳۴ هکتار مساحت پارک در حدود ۲۳ هکتار آن چمن کاری، ۳/۲ هکتار جنگل کاری و ۲ هکتار گل کاری است.
بخش جنگل کاری بیشتر در قسمت شمال پارک و بخش چمن کاری بیشتر در جنوب پارک مشاهده می شود. در این بوستان انواع درختان از جمله سدروس، صنوبر، چنار، نارون، اقاقیا، بیدمجنون، انواع سرو، تبریزی، زبان گنجشک، بداغ، یوکا، ارغوان، برگ بو، ترون، شمشاد، و انواع درختچه و درخت میوه مانند سیب‌، زردآلو، هلو، توت‌، به‌، موز، خرمالو، انجیر و… کاشته شده است.
سایه های دل انگیز پارک حاصل قد برافراشتن درختانی مانند افرا، تبریزی‌، صنوبر، سپیدار، چنار، اقاقیا، سرو، سرو بادبزنی‌، نوئل نقره‌ای‌، کاج کاندیلا، توری‌، ارغوان پیچ آبجویی‌، ختمی‌، یاس شیروانی‌، شمشاد پرتقالی‌، شمشاد اناری و رسمی‌، مرچسب نی و… می باشد.
انواع گل هایی که فضای پارک را رنگین کرده اند، گل هایی دایمی و چند ساله مثل رعنا، گالانیا، کوکب‌، شمعدانی و کردئوپیس و انواع رزهای مینیاتوری‌، قلمه ‌ای‌، پیوندی‌، هفت‌ رنگ‌، حنایی و ساناز میباشند.

تندیس ها
کمی جلوتر از ورودی پارک، آب نمای پله ایِ زیبایی خودنمایی می کند که سردیس هایی از مشاهیر ایران چون فردوسی، سعدی، شهریار و نیما یوشیج در اطراف آن نصب شده است.
از جاذبه های دیگر این پارک دو مجسمه بسیار معروف مادر و امیر کبیر است که از قسمت های مختلف بوستان دیده می شوند و به آن شکوه خاصی بخشیده اند. مجسمه‌ ای که از امیرکبیر در این پارک وجود دارد، اثری است که ابوالحسن صدیقی (مجسمه‌ ساز معروف ایرانی و شاگرد کمال‌الملک) در سال ۱۳۵۶ در کارگاهش در ایتالیا ساخت اما بعد از انقلاب بدلیل مسائل پیش پا افتاده به ایران منتقل نشد و در سال ۱۳۸۹ این اتفاق افتاد.
در سال های اخیر نیز مجسمه هایی با سبک ها و موضوعات مختلف، در گوشه و کنار پارک نصب شده اند که نمای پارک و همچنین نمای خیابان ولیعصر را برای عابران متفاوت و زیباتر کرده است.

دریاچه پارک ملت
دریاچه ای مصنوعی با وسعت ۲۲ هزار متر مربع در پارک ملت حدود چهل سال است که دیده میشود. روی دریاچه پلی فلزی زرد رنگ نیز وجود دارد که جلوه خاصی به چشم انداز اطراف داده است. در ضلع شرقی دریاچه چند کافی شاپ و فست فود کوچک وجود دارد که می توانید غذا، آبمیوه، چای و … سفارش داده، کنار دریاچه میل کنید و از منظره لذت ببرید.

قطار دودی
در ضلع جنوبی این پارک، اولین قطار دیزل ایران که در سال ۱۲۶۵ ه.ش در زمان ناصرالدین شاه مردم تهران را به حرم شاه عبدالعظیم می برد، دیده میشود. این قطار هم اکنون برروی ریل های اصلی خودش در پارک ملت گذاشته شده و یکی از جاذبه های خاص این بوستان محسوب می شود.

سینما چهار بعدی پارک ملت
اگر به هیجان علاقه دارید، سینما چهاربعدی پارک ملت گزینه خوبی به حساب می آید. این سینمای چهار بعدی در ضلع غربی پارک و بعد از دریاچه و باغ وحش قرار گرفته است. در این سینما عینک های مخصوص وجود دارد که فیلم‌ ها را باید با آنها دید و برروی صندلی های مخصوص نیز باید نشست. مدت زمان هر فیلم ۱۵ دقیقه است.
این سینما با داشتن سیستم نمایش سه بعدی با عینک مخصوص، تصاویری زنده و واقعی را در برابر چشمان بیننده قرار می دهد. افکت های تحریک پا، وزش باد، طوفان، نورهای رنگی، رعد و برق، باد از پشت سر، پاشیدن آب و لرزش صندلی باعث می شوند هیجان تماشای فیلم در این سینما چند برابر شود. شما با پرداخت 5000 تومان میتوانید برای مدت ۸ الی ۱۶ دقیقه از فیلم استفاده کنید. سینما چهار بعدی از ساعت 17 تا 23 دایر است. لازم به ذکر است که کودکان زیر پنج سال نمی توانند از این سینما استفاده کنند.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                          www.tripyar.com