لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی و با جاذبه های فراوان گردشگری استان گیلان است که چشم هر بیننده ‌ای را خیره می‌ کند. منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می شود. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای قرار دارد و تپه ماهوره ای آن را بوته های چای پوشانده است.
لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان دارای چشم‌اندازها و جاذبه ‌های طبیعی بسیار زیبا است که همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه ‌های منطقه و دسترسی آسان به آن با چشم اندازهای کوهپایه ای شامل باغ های سرسبز چای، مزارع برنج و چشمه های متعدد در سطح ملی در بخش گردشگری سرآمد است.
شیطان کوه سرسبز که در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده و با ارتفاعی نزدیک به ۶۰ متر از درختان و شمشادهای کوتاه و سبز پوشیده شده، در ناحیه شرقی شهر لاهیجان قرار دارد. این کوه به دلیل واقع شدن در داخل مجموعه شهری باعث به وجود آمدن چشم اندازهای زیبایی شده و گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.
آبشار زیبای شیطان کوه که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پائین آن احداث شده است. در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله که از کنار آبشار و پای کوه آغاز شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.
در سال های اخیر با طراحی شهرداری لاهیجان، فضایی در بالای شیطان کوه ایجاد شده که به دلیل مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته می شود.
این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه و میان درختان به آبشار شیطان کوه متصل می شود. مجموعه بام سبز به دلیل جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است. تماشای روزها و شب های لاهیجان از فراز بام سبز، از دیگر جاذبه های این مجموعه تفریحی است.
 تله کابین لاهیجان از دیگر جاذبه های تفریحی است. طول این تله کابین یکهزارو پانصد و پنجاه متر است که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می کند.
این تله کابین دو ایستگاه و پنج دکل و ۳۵۰ متر در مرتفع ترین نقطه از سطح دریا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه های تله کابین در نظر گرفته شده است.
دریاچه  لاهیجان در منطقه شیطانکوه
برکه ای که در جلوی شاه نشین کوه قرار داشت، امروز به دریاچه ای مصنوعی با نام استخر لاهیجان تبدیل شده است. استخر توسط یک پل به حاشیه جنوبی وصل شده است و از مراکز دیدنی و تفریحی شهر لاهیجان است. طول حاشیه استخر 2 کیلومتر است و در کنار بلوار زیبایی قرار دارد که دور تا دور استخر است .در میان این استخر، یک جزیره مصنوعی قرار دارد که عمارت زیبا و کوچکی در میان آن خودنمایی می کند. گرداگرد استخر از سنگفرش وسیعی پوشیده شده که محل بسیار مناسبی برای قدم زدن یا ورزش صبحگاهی پدید آورده. قهوه خانه های سنتی با چای و قلیان و انواع غذاهای محلی گیلانی پیرامون استخر، یکی دیگر از جاذبه های استخر لاهیجان به شمار می رود.
در اطراف شیطان کوه کسبه بسیاری از مشاغل مختلف هستند که نام واحد صنفیشان را از این نام برگرفته اند.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                          www.tripyar.com