منطقه حفاظت شده لوه در استان گلستان واقع است. این منطقه جنگلی دارای مناظر و چشم اندازهای طبیعی و یکی از مناطق زیبا دراستان می باشد که در مجاورت غربی پارک ملی گلستان و جنو ب شرقی شهرستان مینو دشت واقع گردیده است. این منطقه دارای وسعت 3591 هکتار می باشد که از شمال به رود خانه دوغ از جنوب به ارتفاعات البرز و از غرب به روستای آ ق قمیش و از شرق به پارک ملی گلستان محدود است. اقلیم این منطقه متاثر از رطوبت دریای خزر می باشد.
نزدیکترین شهر به آن گالیکش می باشد که 16 کیلومتر با آن فاصله دارد و روستاهای اطراف آن صادق آباد ،تنگراه و روستای لوه و کندسکو در محیط های داخلی منطقه واقع گردیده اند.
پوشش گیاهی
منطقه لوه دارای پوشش گیاهی از نوع جنگلهای انبوه پهن برگ خزری شامل بلوط، آزاد، ممرز،خرمندی، انجیلی، زبان گنجشک، نمدار، اوجا، پلت، شیردار ، ولیک، الو، زرشک، توسکا، سیاه تلو، گلابی وحشی میباشد .
جنگلهای بلوط از اهمیت ویژه در این منطقه برخوردارند.  جنگلهای بلوط  شمال پس از راشستانها با ارزش ترین توده های جنگلی است. گونه بلوط بلند مازو در بین درختان صنعتی شمال از معدود درختانی است که بهره برداری آن مورد توجه تمامی گروههای بهره بردار اعم از جنگل نشینان و روستاییان و صادرات بخش دولتی برای تراورس و راه آهن و… بوده است. جنگلهای لوه به دلیل دارا بودن این ویژگی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و حمایت وحفاظت ویژه ای را می طلبد.
ویژگی جانوری
همچنین منطقه حفاظت شده  لوه دارای گونه های با ارزش جانوری شامل: خرس، مارال، شوکا، انواع گربه های جنگلی، گرگ و روباه است. این منطقه از زیستگاههای بسیار مناسب و مهم مارال و شوکا به شمار می رود.
متاسفانه هرسال تعدادی از جانداران باارزش ایران از جمله پلنگهای استان گلستان در اثر شکار غیر قانونی یا برخورد با ماشین در جاده گلستان به مشهد از پا در می آیند.
تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان

منبع :                                                                                                                                                                                    www.tripyar.com