استان: تهران

تاریخچه: شهرستان رباط کریم از هزاران سال قبل، از مراکز مهم تمدن و زندگی بوده است. آثار متعدد باستانی که در سال 1369 و اواخر سال 1373 در حوالی رباط کریم بدست آمد، از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاریه قدمت دارند. کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی بر این باورند که در حوالی بازارک در محلی معروف به (چاله بازارک)روستا یا شهری در زیر خاک مدفون است. به دلیل واقع شدن رباط کریم بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد و همچنین انتخاب تهران به عنوان پایتخت توسط آغا محمد خان قاجار، کهن ترین و بی نظیر ترین کاروانسراهای ایران مانند کاروانسرای سنگی و کاروانسرای حاج کمال (متعلق به خواجه کمال خواجه حرمسرای فتحعلی شاه قاجار)در این منطقه ساخته شده است. درسال 1375 تاسیس شهرستان رباط کریم به تصویب هیئت وزیران رسید. 

موقعیت جغرافیایی: شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان شهریار از جنوب به شهرستان های ری و اسلامشهر از شرق به شهرستان بهارستان و از غرب به شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی محدود است.

آب و هوا: رباط کریم دارای اقلیم نیمه بیابانی است و حداکثر دما در تابستان 44 درجه و حداقل 15- درجه سانتیگراد ثبت شده است.

فرهنگ و آداب و رسوم: استمرار مهاجرت از استانهای مختلف کشور به ویژه استان های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، همدان، گیلان، مازندران، کرمانشاه، لرستان و یزد به منطقه موجب ترکیب متنوعی از جمعیت شده و بافت اجتماعی و فرهنگی متعدد قومی و قبیله ای  به شکل گیری خرده فرهنگها و… منجر شده است.

زبان محلی: صرف نظر از ترکیب جمعیتی متأثر از مهاجرت که به زبان گویش زادگاه (مبداء مهاجرت) تکلم می نمایند، مردم بومی شهرستان به زبان فارسی یا آذری تکلم می کنند. به گونه ای که ساکنین شهر رباط کریم و دهستانهای وهن آباد و امامزاده ابوطالب به زبان فارسی و بخش عمده نصیرشهر و دهستان منجیل آباد به زبان ترکی گفتگو میکنند.

جاذبه های گردشگری: شهرستان رباط کریم در مجموع دارای 43 اثر فرهنگی و تاریخی و 17 اثر ثبت ملی می باشد که شامل کاروانسراها، بقاع متبرکه، امامزادگان، تپه های باستانی، یخدان، آسیاب آبی، قلعه و… می باشد که همگی مبین قدمت این منطقه هستند.

صنایع دستی و سوغات: از جمله صنایع دستی رایج در شهرستان رباط کریم می توان به شیشه گری دستی, نقش برجسته سفال و آهنگری هنری اشاره کرد .

بهترین زمان سفر به رباط کریم: بهار

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                          www.tripyar.com