نام قدیمی: کوتم و هوسم

تاریخچه: رودسر دارای تاریخ بسیار دوری می باشد. قدیمی تر ین نام رودسر که از منابع معتبر بدست آمده، (کوتم یا هوسم) است. کوتم شهر بسیار کوچکی بود که مهمترین قسمت رانکوه محسوب می شد. از این شهر بندری، کشتی های بزرگ و کوچک، به نقاط دور دست برای حمل بار و جابجایی مسافر رفت و آمد می کردند. مقدسی جغرافیدان معروف، در کتاب ( احسن التقاسین فی معرفه الاقالیم) آورده که هوسم را بازاری نیکو و مسجد جامعی نزدیک مقر حاکم است. یکی از روستاهای رودسر به نام تینجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده که سکه های ضرب شده در این محل موجود است.

آب و هوا: قسمت کوهستانی شهرستان رودسر، خوش آب و هوا و سردسیر است. قسمت شمالی این شهرستان که در قسمت حاشیه جنوبی دریای خزر و منطقه جلگه ای قرار گرفته‌، مرطوب می ‌باشد.

مساحت: ۱۳۳۱ کیلومتر مربع

کوهها: مرتفع ترین قله گیلان ” کاهوس ” نام دارد که در ناحیه کوهستانی رحیم آباد رودسر قرار دارد و ارتفاع آن 3620 متر از سطح دریا می باشد.

رودها: رود پلرود، با شاخه‌ های کیارود و شیرارود، در این شهرستان جریان دارد.

محصولات: چای، برنج و مرکبات، عمده ‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان هستند. ضمن اینکه فندق، گل گاوزبان، سیب زمینی، کیوی و فوجی‌آ نیز در آن شهرستان تولید می ‌شود.

جاذبه های گردشگری: از جمله نقاط دیدنی در این شهرستان، ساحلی به طول ۳۰ کیلومتر است که به دلیل نزدیکی کوه با دریا، در این منطقه جغرافیائی، چشم‌ انداز زیبائی را به خود اختصاص داده ‌است. همین عامل، این شهرستان را به مهمترین مرکز والیبال ساحلی در ایران تبدیل کرده‌ است. پل تاریخی تمیجان از آثار دوره صفوی، مسجد تمیجان از آثار دوره خاندان کیا، گنبد پیر محله در روستای پیر محله ماچیان و قلعه بندبن، واقع در قاسم آباد علیا از مهمترین آثار باستانی شهرستان رودسر هستند. بندبن، روستائی زیبا و با مردمانی فرهیخته‌است که در آن قلعه ای سنگی با قدمت کهن، واقع است که از آن، بعنوان قلعه دفاعی، در برابر حملات دشمنان دریائی، استفاده می ‌شده ‌است. منطقه تفریحی اشکور در ارتفاعات ییلاق شوئیل، آسمانرود مایستان پایین و روستای کاکرود با آسیابهای آبی از سایر مناطق گردشگری این شهرستان هستند. عمارت شهرداری رودسر نیز یکی از آثار تاریخی این شهرستان است.

هفته بازار رودسر: تنوع و فراوانی در رودسر باعث گردیده تا بازار هفتگی آن که در روزهای یکشنبه دایر می ‌‌گردد از رونق فراوانی برخوردار باشد.

سوغاتی و صنایع دستی: بافت چادرشب، لباس قاسم آبادی ،حصیر، جوراب پشمی، زنبیل، نمد بافی و تولید انواع سرامیک و سفال از سوغات و صنایع دستی این منطقه هستند.

غذای محلی: ماهی مالاتا یا ماهی فیویج از غذاهای معروف رودسر است. همچنین سایر غذاهای استان گیلان مانند باقلا قاتق، فسنجان، ترش‌ تره، میرزا قاسمی، آلومسما، سیرقلیه، ماهی کباب، کباب ترش و… در این شهرستان نیز رایج هستند.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                       www.tripyar.com