استان: یزد

تاریخچه: بنای اولیه شهر اشکذر به اشکین زال که از ملوک الطوایف زمان اشکانیان بوده، نسبت داده شده است که اهالی شهر آن را قبول دارند ولی با توجه به کاوشهایی که در زمان اخیر انجام شده و با توجه به خشت‌ های یافت شده در اطراف مسجد جامع که از زیر ریگزار بیرون آمده است قدمت این شهرستان به گفتهٔ مسئولان میراث فرهنگی به دورانی حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل برمیگردد که بسیار کهن تر از دوره اشکانیان است.

تقسیمات کشوری: اشکذر  دارای دو بخش مرکزی و خضرآباد و دو دهستان  خضرآباد و رستاق می باشد. در شهرستان مذکور ۵۵ روستا و ۲۶۹ مزرعه و مکان وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی: شهرستان اشکذر در شمال غربی استان یزد جای گرفته است. این شهرستان از خاور و شمال خاوری به شهرستان یزد،از شمال و شمال باختری به شهرستان های اردکان و میبد، از جنوب به شهرستان تفت و از باختر به استان اصفهان محدود می گردد. اشکذر شبیه‌ مثلثی‌ است‌ که‌ یک‌ رأس‌ آن‌ متوجه‌ جنوب‌ است‌ و در ضلع‌ شمالی‌ آن‌ دهستان رستاق‌، و در ضلع ‌‌غربی‌ آن‌ نیز بخش‌ خضرآباد همین‌ شهرستان‌ قرار گرفته‌ است.  

آب و هوا: این منطقه دارای آب و هوای صحرایی با طوفان‌ های توأم با شن و ماسه ماست. تپه ‌های هلالی شکل یکی از پدیده‌ های فرسایش بادی است که در تمام  این منطقه مشاهده می ‌گردد.

مساحت: ۵۴۸۶ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۷۵ متر

جمعیت: بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت در سال ۱۳۸۵ حدود ۳۱۰۰۰ نفر بوده است.

زبان محلی: فارسی با لهجه یزدی

جاذبه های گردشگری: آسیاب آبی، مسجد حاجی رجبعلی، خانه نداف زاده، حمام توده، حسینیه سفید، موزه مردم شناسی (حمام باغستان) و…

سوغات و صنایع دستی: مهمترین هنرهای دستی این شهرستان گیوه دوزی می باشد. فرش ‌بافى‌، زیلو بافى‌، پارچه‌ بافى‌ نیز در این‌ شهر دایر است‌.

بهترین زمان بازدید: بهار

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                         www.tripyar.com