مزرعه کلانتر از روزگاران گذشته در مسیر راه‌ های تجاری و ارتباطی قرار داشته و به همین جهت واجد ارزش ‌های تاریخی و گردشگری است. در این روستا آثاری از آب انبارهای قدیمی، آسیاب‌ های آبی و بقایای قلعه تاریخی به جا مانده است.

بافت خانه ها و معماری روستا
در بافت روستا خانه ‌هایی دیده می ‌شود که روی سطح شیب ‌دار به سمت غرب احداث شده و نظام مهندسی خاصی بر این مجموعه حاکم است. خانه‌ های این بافت از لحاظ معماری دارای سبک خاصی است. هر کدام از خانه ‌ها دارای دالان‌ های طولانی است و پلان‌ های دو خانه چنان با هم طراحی شده است که از فضای پشت بام نمی ‌توان آنها را از هم تفکیک کرد.
سبک معماری چهار صفه ‌ای خانه‌ های خشت و گلی، با بادگیر های فراز خانه ‌ها، چشم ‌انداز زیبا و کم نظیری پدید آورده است.

طبیعت روستا
درختان توت، پسته و انار، در میان خانه‌ ها و در اراضی اطراف، بر زیبایی روستا افزوده و جذابیت آن را دو چندان کرده است. پیرامون روستا را کشتزارهای وسیعی فرا گرفته ‌اند، که در فصل بهار محیطی سرشار از طراوت و چشم ‌اندازهای بدیع و دیدنی پدید می ‌آورند. گل‌ های نرگس و انار هنگام بهار جلوه می ‌کنند و بینندگان را افسون می ‌سازند. تپه ماهورهای بکر پیرامون روستا در بهار، با گل ‌های رنگارنگ و گیاهان خودروی بیابانی جذابیت طبیعی روستا را دو چندان کرده‌ اند.
آب مصرفی کشاورزی مردم روستا از راه قنات تامین می شود و چشمه اصلی روستا از بلند ترین نقطه روستا تا آتشکده جریان دارد و چشم انداز روستا از لحاظ اکوتوریستی نیز دارای اهمیت است.

موقعیت جغرافیایی
روستای مزرعه کلانتر از توابع بخش مرکزی شهرستان میبد با مختصات جغرافیایی ۵۴ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۱۱ دقیقه عرض شمالی، در ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی میبد و ۳۶ کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است. این روستا از شمال به مزرعه رفیع آباد و از جنوب به مزرعه قاسم آباد (مزرعه حاجی) محدود است.

شرایط اقلیمی
ارتفاع روستای مزرعه کلانتر از سطح دریا در حدود ۱۱۰۲ متر است و اقلیمی گرم و خشک دارد. آب و هوای آن در فصول بهار و پاییز نسبتاً خنک است.

اقتصاد
زنان روستا اغلب خانه داری، کاربافی، بافتنی و خیاطی بوده و شغل مردان کشاورزی است که شامل کاشت گندم، جو، زردک، پسته و انار می باشد.

پوشاک
مردم روستای مزرعه کلانتر از پوشاک محلی نیز استفاده می ‌کنند. پوشاک مردان شامل سربند، پیراهن زیر و پیراهن رویی، شلوار و کلاه است. زنان نیز از کلاهک (لچک)، پیراهن زیر (سدره)، پیراهن رویی، روسری (مکنی)، شلوار و کفش استفاده می ‌کنند.

صنایع دستی و سوغات
مهم‌ ترین صنایع دستی مردم روستای مزرعه کلانتر، انواع بافته ‌های سنتی است. سوغات این روستا شامل پسته، انار و توت است.

غذای محلی
از معروف ‌ترین خوراکی‌ های محلی روستای مزرعه کلانتر می ‌توان به انواع نان‌ های محلی و نوعی حلوا اشاره کرد که با آرد، روغن فراوان و شیره توت تهیه می‌ شود.
خانم جوانمردی دهیار روستا و خانم جمشیدی رئیس انجمن زرتشتیان مزرعه کلانتر می باشند. در این روستا چند واحد بوم‌ گردی و محل ‌هایی برای اسکان و پذیرایی از گردشگران دایر می باشد.
مسیر دسترسی
روستای مزرعه کلانتر از توابع بخش مرکزی شهرستان میبد در حدود ۱۱ کیلومتری جنوب شرق شهر میبد و ۳۹ کیلومتری شمال یزد واقع شده و در ۱۰ کیلومتری روستای رکن ‌آباد و  ۵ کیلومتری جهان آباد (شهرک صنعتی) میبد قرار گرفته است. 

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                          www.tripyar.com