بندر ترکمن به عنوان یک شهر ساحلی که پیدایش آن به دوره رضا شاه بر می گردد دارای تاریخی حدود هشتاد ساله می باشد. بندر ترکمن، شهری است در غرب استان گلستان. نام آن پیش از انقلاب ایران «بندر شاه» بود. این شهر مرکز شهرستان ترکمن است.

بندرترکمن جزو شهرهایی است که در ابتدای کار راه آهن در ایران ریل‌های راه آهن به آن کشیده شد. این شهر درسال ۱۳۰۶ خورشیدی به فرمان رضاشاه بنیاد شد و سال بنیاد شهرداری آن ۱۳۰۹ می‌باشد.
بندر شاه در قدیم دارای سه اسکله بود که اکنون بازمانده‌هایی از آن‌ها به‌جا مانده است.
از نقاط گردشگری آن می‌توان به جزیره آشوراده در حدود یک کیلومتری ساحل آن اشاره نمود که تا چند سال قبل مسکونی بوده‌است. این جزیره در حال حاضر در اختیار شیلات قرار گرفته‌است.

در سفر به شمال ایران می‌توانید رفتن به کنار دریای خزر و دیدن فرهنگ مردم ترکمن در بندر ترکمن را تجربه کنید و با قایق راهی جزیره آشوراده در دریای خزر شوید و از خوردن ماهی تازه لذت ببرید. اگر اهل هیجان و انجام کارهای متفاوت هم در سفر هستید، پیشنهاد ویژه‌ای برایتان داریم و آن رفتن به کورس اسب‌سواری پاییزه و بهاره در بندر ترکمن و تماشای مسابقه‌های اسب‌سواری است.
در سرزمین ترکمن‌ها
شهری که دشت‌های رنگارنگ و جنگل داشته باشد، به خلیجی زیبا ختم شود و در کنار مروارید دریای خزر، جزیره آشوراده جای گرفته باشد، حتما می‌تواند انتخابی مناسب برای شروع یک سفر چند روزه باشد. بندر ترکمن، نشسته بر ساحل آرام خلیج گرگان در آخرین نقطه از دریای خزر در ایران نخستین شهر مهندسى‌ساز کشور است که در زمان رضا پهلوی ساخته شد و با گذشت بیش از 70 سال همچنان خیابان‌هاى عریض و موازى آن توجه مسافران را به خود جلب می‌کند. این شهر بین دریا، جنگل و منطقه‌ای خشک و بیابانی جای گرفته و همین تفاوت اقلیم باعث شده آب و هوایی ویژه و البته متنوع داشته باشد. بندر ترکمن اصلی‌ترین منطقه سکونت قوم ترکمن در کشور هم هست. قومی با فرهنگ غنی چند هزار ساله با پوششی بسیار زیبا و پر از رنگ و مردمانی صبور و سختکوش که بخش زیادی از محصولات کشاورزی کشور به خصوص گندم، جو و پنبه حاصل دسترنج کار شبانه‌روزی آنهاست.
پیشنهاد می‌کنیم روز اول سفر خود به استان گلستان را با تماشای بندر ترکمن شروع کنید که در بالاترین نقطه از خلیج گرگان و کنار دریای خزر جای گرفته است. برای رسیدن به بندر ترکمن باید از طریق جاده تهران، فیروزکوه، قائم شهر، ساری، بهشهر، بندرگز، بندر ترکمن حرکت کنید. از تهران تا بندر ترکمن 368 کیلومتر فاصله و بخشی از مسیر جاده کوهستانی است. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر داشته و بار خود را بسته‌اید، صبح زود راهی جاده شوید و بساط صبحانه را در فیروزکوه پهن کنید و بعد ادامه مسیر بدهید. اگر سرعت قانونی را رعایت کنید، سفر شما بین 5 تا 6 ساعت با توجه به اتومبیلی که دارید طول خواهد کشید و می‌توانید ناهار را در بندرترکمن بخورید. پیشنهاد ما برای خوردن ناهار رفتن به جزیره آشوراده است؛ جزیره‌ای که مروارید دریای خزر است و تنها جزیره مسکونی آن محسوب می‌شود. بعد از رسیدن به بندرترکمن راهی اسکله قدیمی و معروف این شهر شوید و از آنجا با قایق به جزیره آشوراده بروید.
برای ماندن و اقامت در بندر ترکمن باید از خانه‌های محلی و ویلاهایی که در اطراف منطقه اسکله به مسافران اجاره داده می‌شود، استفاده کنید. بندرترکمن هتل و اقامتگاه خاصی برای مسافران ندارد. قیمت خانه‌های محلی و ویلاها در این شهر با توجه به اندازه و زمان سفر بین 50 تا 100 هزار تومان است.

از نقاط دیدنی این شهر پارک گلستان است که بزرگترین پارک این شهر است که در بلوار بهشتی واقع شده است.
خیابان های اسپریس و آزادی و شهرداری و بلوار پاسداران [فرمانداری] از زیبا ترین و پر رفت و آمد ترین مناطق این شهر هستند.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منبع :                                                                                                                                                                                         www.tripyar.com