قاسم آباد از روستاهای شهرستان رودسر، از توابع بخش چابکسر، واقع در دهستان اوشیان است. این روستا از دو بخش قاسم آباد علیا و قاسم آباد سفلی تشکیل شده است. بخش غربی قاسم‌آباد، موسوم به قاسم‌ آباد علیا شامل محلاتی چون بندبن، جور محله، جیرمحله، کُرد محله، آغوزکله، روکو، ملکمیان، خانسر، توسکا محله و بیجارپس است و بخش شرقی آن، موسوم به قاسم‌آباد سفلی، شامل محلات چایخانسر، گالش محله، کلافه محله می ‌باشد.

از مهمترین آثار باستانی قاسم آباد، قلعه بندبن است که از چشم انداز بسیار زیبا و منحصر به فردی برخوردار است. شغل غالب مردم قاسم آباد، کشاورزی ست و محصولات کشاورزی آن عمدتا برنج، پرتقال، نارنگی، نارنج، کیوی و… می ‌باشد. برخی به دامداری نیز مشغول هستند.

روستای قاسم آباد فاصله کمی با دریا دارد. جنگل، دریا، فرهنگ و مردمان این روستا در کنار هم ویژگی خاصی به این منطقه داده است. برای لذت بردن از این منطقه و آشنایی بیشتر با فرهنگ آن باید چند روزی را در روستا سپری کرد. زنان روستا برای کودکانشان در مزارع برنج عروسک ‌هایی از ساقه برنج درست می کنند. اگر شالی داشته باشند می توانند در مدت ۱۵ دقیقه یک عروسک با ساقه برنج برایتان بسازند و بازی های سنتی روستا را نیز یادتان دهند.

جاذبه های منطقه
برای دیدن جاذبه ‌های قاسم آباد سفلی و علیا باید چند روزی وقت صرف کرد. در مسیرهای منتهی به هر جاذبه گردشگری قاسم آباد می توان مزارع برنج را دید. در بخشی از روستای قاسم آباد علیا می‌ توان کوه، مزرعه و دشت را کنار هم تماشا کرد. جاذبه ‌های این روستا کم نیست. کارخانه چای روستای قاسم آباد خود جذابیت دیگری دارد. همان جا برایتان چای می ریزند و فرق چای ایرانی و خارجی و طعم دار و قلابی را برایتان شرح می دهند. کارکنان این کارخانه خود اهل قاسم آباد و کلاچای هستند و موزه ای تشکیل داده اند تا با چای ایرانی و نحوه تهیه آن بیشتر آشنا شوید.

هر گوشه ای از روستای قاسم آباد و کوچه پس کوچه های آن دیدنی است. پیاده روی در کوچه آشتی کنانی در حالیکه شاخه و برگ درختان اطرافتان را محاصره کرده اند لذت بخش است. از بالای روستای قاسم آباد علیا می توان دریا، مزارع، باغات و کل روستا را تماشا کرد. آنجا بام قاسم آباد است و خانه عمو اکبر که در این مکان قرار دارد اقامتگاهی برای طبیعت گردان است.

از دیدنی های جالب در این روستا خودروهای خارجی است. این خودروها اگرچه از رده خارج هستند اما در این روستا کارآیی زیادی دارند. به جای وانت کار می کنند و از دشت و کوه بالا رفته و قدرت زیادی برای این کار دارند. اگرچه خرج زیادی روی دست صاحبانشان می گذارند اما به کوه پیمایی شان می ارزد. این خودروها معمولا توسط اهالی روستا از تهران و گورستان‌ های ماشین خریداری شده، چند صد هزار تومان خرج آن کرده و سالهای سال با آن راحت کار می ‌کنند. برخی از آنها یادگار جنگ‌ های جهانی هستند.

جواهردشت
منطقه ییلاقی جواهر دشت که همچون جواهری در خطه سرسبز گیلان می درخشد، در ۲۶ کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق استان گیلان در شهرستان رودسر واقع شده است. طبیعت بکر، دشت های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و… همه و همه در این منطقه زیبا در شرق گیلان جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی را به سوی خود بکشاند. جواهردشت همچنین نام روستایی در این منطقه است. معمولا مردمی که در رودسر، چابکسر، سیاهکلرود و روستاهای اطراف جواهردشت زندگی می کنند در ماه های گرم سال که هوا گرم و شرجی است کوچ می کنند و در جواهردشت روزهای گرم تابستان را می گذرانند. بد نیست بدانید که وقتی هوا رو به سردی می رود این منطقه به خاطر بارش برف و باران شدید خالی از سکنه می شود. هر ایرانی و بخصوص گیلانی مشتاق طبیعت حق دارد برای یکبار هم شده جواهردشت را ببیند و با مردم خوب و مهربان آنجا که از سیاهکلرود، قاسم آباد علیا و سفلی، گاوماست و روستاهای همجوار که در فصل تابستان در جواهر دشت اسکان دارند، آشنا شوند. در ضلع جنوبی جواهردشت قله بلند و زیبای سماموس با غرور و سرافرازی قد برافراشته و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا جواهر دشت را در پناه خویش گرفته است. برای رسیدن به قله سماموس حتماً باید یک راهنما از محله به همراه گردشگران و مسافران باشد تا راه را گم نکنند.

جنگل
جنگل هیرکانی، منطقه محافظت شده سرولات و تنوع درختان و گیاهان فوق العاده است. خزان رنگارنگ جنگل در کوهپایه و سبزی یکپارچه در بهار و تابستان چشم انداز کم نظیری را در این روستا خلق کرده است.

دریای کاسپی و ساحل
دریای هیرکانیها یا کاسپی قدیمترین نام این دریا است. در عهد هخامنشیان و اشکانیان به آن دریای گرگان یا ورکانه (به معنی گرگ در زبان گیلکی) می گفتند. نام یونانی آن هیرکانیا است که غربیها به ببرها و جنگلهای شمال ایران داده اند. ورکانه به معنی گرگان است. ساحل قاسم آباد ماسه‌ای است و صید گروهی ماهی از آغاز پاییز تا فصل بهار ادامه دارد. این ساحل موقعیت ممتازی برای شنا و قایق ‌سواری دارد. به ویژه در بهار و تابستان، قبل از طلوع خورشید چشم انداز جنگل و قله برفگیر سماموس بسیار آرام بخش و دیدنی است.

غذای محلی
این روستا نیز همانند دیگر روستاهای استان گیلان از تنوع غذایی بالایی برخوردار است. یکی از اهداف گردشگران برای دیدار از این منطقه، چشیدن غذاهای خوشمزه است. غذاهایی چون پلاسرتره، هولابه، پنیر ورشته، مرغ ترش و میرزا قاسمی از غذاهای معروف این منطقه هستند که اغلب به دلیل استفاده از سبزی‌ های متنوع طعم جذاب و فراموش نشدنی دارند.
آداب گردشگری
باید مراقب چند موضوع بود. یکی از آنها احترام به جامعه محلی است و دیگری حفظ محیط زیست.

تهیه و تنظیم : هیئت علمیث و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                          www.tripyar.com