وجود بیش از۶۰ آبشار کوچک و بزرگ و چشمه سارهای فراوان در استان گلستان باعث شده این منطقه به سرزمین آبشاران معروف شود. شیب تند رشته کوه های البرز که خود سرچشمه رودهای فراوانی است باعث شده آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری از نواحی مختلف سرازیر شود و جلوه‌های زییایی را ایجاد کرده است. از جمله آبشارهای زیبای این سرزمین میتوان به آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت، دوآب و شادان (هفت طبقه) اشاره کرد که در جای جای این استان پراکنده شده است.

در میان جاذبه های طبیعی استان گلستان میتوان از پارک جنگلی و آبشار کبودوال نام برد که  به دلیل چشم اندازهای طبیعی و دسترسی به جاده اصلی گرگان به مشهد مقدس، موقعیت بسیار مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.
آبشار کبودال در 4 کیلومتری جنوب شرقی شهر علی آباد کتول از توابع استان گلستان واقع است. در ضلع جنوب شرقی شهرستان و در دل جنگل و دامنه ی کوه هارون به فاصله ی 4 کیلو متر آنچه که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد طبیعت بکر و رود خانه ی با صفای کبودوال می باشد که یکی از زیباترین آبشار ها  و تنها آبشار خزه ای ایران را در خود جای داده است.
آب این آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه می گیرد و با عبور از جنگل زیبای کبود وال منظره بسیار بدیعی را بوجود آورده است. این آب زلال و شفاف بوده و قابل شرب است.
آبشار کبودوال یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌ های استان محسوب می‌شود و از تنوع گونه‌ های گیاهی و چشمه‌ های فراوان برخوردار است. این آبشار در فصول بهار و تابستان محل تفریح انبوه مردم منطقه و گردشگران و طبیعت ‌دوستان است.
آبشار کبودوال که از چشمه های جنوبی تشکیل گردیده در عمق دره ای که جنگل انبوهی آن را پوشانده واقع گردیده، آب آن زلال و شفاف بوده، زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین وسیله تسکین و آرامش انسان است. آب این رودخانه و آبشار قابلیت شرب دارد و در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب نصب شده است. آلاچیقها و مسیرهای دسترسی نیز تعبیه شده اند.
مسیر دسترسی
اگر از شهر گرگان به سمت علی آباد حرکت کنید تابلو ها شما را به سمت آبشار و جنگل های کبودوال راهنمایی می کنند که پس از 5 کیلومتر مسیر جنگلی به محل پارک خودرو خواهید رسید و از آنجا با پیاده روی نیم ساعته و گذر از کنار رودخانه به آبشار تمام خزه ای کبودوال میرسید.
برای رسیدن به سرچشمه  نیز می بایست از مسیری که تقریباً در 50 متری پیش از آبشار در سمت چپ قرار دارد از کوه بالا رفت و پس از طی حدوداْ 150 متر به مکان جوشش آب می رسیم. آبهای نقره‌ فام که با درخشندگی و هیاهو از این ارتفاع به داخل استخرهای پایین دست آبشارها فرو می‌ریزد به عنوان جلوه‌ ای زیبا و طبیعی به شمار میرود که به صورت پلکانی از آبشار، چشم‌انداز باشکوهی را برای گردشگران فراهم کرده است.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان

منبع :                                                                                                                                                                                        www.tripyar.com