تالاب استیل در استان گیلان واقع است. این تالاب از شمال به روستای غلام محله و شالیزارهای روستای عباس آباد، از جنوب به روستای دربند، از شرق به جاده آستارا به تالش و از غرب به دامنه های کوه آستارا منتهی می گردد.

وسعت این تالاب ۱۳۸ هکتار و ذخیره آبی آن ۱/۵ میلیون متر مکعب است که تنها منبع آب تامین کننده ۴۰۰ هکتار شالیزار می باشد. آب تالاب استیل از طریق چشمه های درون تالاب، نزولات جوی و چهار نهری که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد تامین می گردد. عمق تالاب از یک متر تا ۳ متر متغیر است.

تالاب استیل آستارا از با ارزش ترین تالاب ها از جرگه خزر به شمار می رود. این تالاب در مسیر کرویدورهای پروازی پرونده های مهاجر است و بخشی از مارال و گوزن جنگل های هیرکانی در این زیستگاه، زیست می کنند.
بر اساس بررسی ها تالاب استیل آستارا دارای حدود ۸۰ نوع گیاهان و جانوران بومی است که حیات برخی از آنها در معرض تهدید قرار دارد.

پوشش گیاهی این منطقه عمدتاً شامل درختان توسکای قشلاقی به همراه نی و گیاهان علفی می باشد. تالاب از درختان متعدد پوشیده شده که منظره دلپذیری به آن بخشیده است. وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌ های تالاب استیل این است که درختان آن به علت ریشه داشتن در آب، همواره در پهنای تالاب جا به جا می ‌شوند و در حال حرکت هستند. به همین علت، تالاب استیل به تالاب درختان شناور نیز معروف است. در سال های اخیر رشد گیاه آزولا در سطح آب تالاب استیل افزایش یافته و این می تواند حیات آبزیان این مرداب را به خطر بیاندازد.
این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب است که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می کنند که مهمترین  آن چینگیر نوک سرخ است.

تالاب استیل  آستارا به عنوان یکی از پنج منطقه  نمونه گردشگری استان گیلان  شناخته شده و منطقه شکار ممنوع محسوب می شود.
این منطقه بدلیل تجمع تعداد زیادی از پرندگان مهاجر بویژه پرنده حمایت شده قو در سال ۱۳۷۲، در پی درخواستهای مکرر مردم آستارا منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. در این سال بیش از سه هزار قو از انواع گنگ و فریاد کش، تالاب استیل و مناطق همجوار آن را بعنوان زیستگاه زمستان خود انتخاب کرده بودند.

پرواز پرندگان بومی و مهاجر در اطراف تالاب استیل و سر و صدای گاه و بیگاه آنها آرامشی دو چندان به این طبیعت زیبا می بخشد. بیشتر از همه باکلان و بعد از آن حواصیل و اگرت و بوتیمار به چشم می خورد.

ماهیگیری یکی از فعالیت های روستاییان در تالاب استیل است. قایق های زیادی در گوشه و کنار تالاب دیده می شود. از ویژگی‌ های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است. ماهی کپور عمده ترین ماهی موجود در تالاب استیل است.

در مواقع نادر، مسافرانی که در اطراف دریاچه، چادر زده و استراحت می کنند پس از گذشت یک روز شاهد جابجایی آب دریاچه می شوند، به طوری که درختان کوتاه داخل استیل زیر آب رفته و ناپدید می شوند و بعد از مدتی مجددا نمایان می شوند. هر چند این پدیده برای مردم محلی عادی بوده و چندان توجهی به آن ندارند اما برای مسافرانی که شاهد جابجایی آب این دریاچه بوده اند بسیار حیرت انگیز و جالب است.

از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شده است. هر ساله هزاران نفر از نقاط مختلف ایران برای دیدن این تالاب و خرید از بازارهای آستارا، به این منطقه سفر می کنند.

این تالاب علاوه بر اهمیت زیست محیطی دارای ارزشهای اقتصادی و اجتماعی فراوان است. قرار گرفتن بین جاده و کوه استیل و همجواری با هتل بین المللی و جاذبه های توریستی آن از اهمیت خاص برخوردار است. تالاب استیل در فصل مهاجرت پرندگان، پذیرای هزاران پرنده مهاجر است که ارزش پرنده نگری نیز بر آن می افزاید.

پیشروی انسان به سمت تالاب و ازدحام جاده باعث کاهش مهاجرت پرندگان شده است. این تالاب که به فاصله ۱۷۷ کیلومتر از مرکز استان واقع است، جزء ۶۱ منطقه مصوب سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان است. این طرح در مساحت ۳۰۰ هکتار در سطح بین المللی جزء مناطق نمونه گردشگری شناخته شده و مطالعات آن توسط مشاور در دست انجام می باشد.

موقعیت مکانی:
تالاب استیل در ۷ کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده رشت به آستارا قرار دارد.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                                                          www.tripyar.com