تالاب پساب در استان یزد واقع شده است. تالاب گستره‌ ای شرقی-غربی دارد و طول آن در حدود سه کیلومتر و عرض در بیشترین حالت یک کیلومتر است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۱۴۵ متر می باشد.

کاربری و حیات وحش
با توجه به اینکه در کویر آب بسیار کمیاب است، تالاب پساب یزد به محلی برای استراحت پرندگان تبدیل شده و آبشخور حیات وحش منطقه محسوب می شود که خود سبب افزایش زیبایی این منطقه شده است. این مکان، محلی برای حضور موقت پرندگان عبوری و نیز جذب پرندگان مهاجر زمستانی است. از آب این تالاب برای آبیاری کمربند سبز یزد نیز استفاده می ‌شود.

شرایط اقلیمی منطقه
آب و هوای مناطق پیرامونی تالاب مانند سایر نقاط استان یزد تابع شرایط آب و هوایی حاکم بر نقاط کویری است و اقلیمی خشک و بیابانی دارد. تابستانهای این منطقه در کفه های کویری بسیار گرم، خشک و سوزان و دارای زمستانهای نسبتا سرد است. اختلاف درجه حرارت در شبانه روز، بویژه در تابستان، بسیار زیاد است و دمای هوا در تابستان تا ۴۵ درجه بالای صفر و در زمستان تا چند درجه سانتی گراد زیر صفر نوسان دارد.
موقعیت مکانی:
این تالاب در ۴ کیلومتری شمال شهر یزد واقع شده است. دسترسی به تالاب از طریق جاده کمربندی یزد-زارچ امکانپذیر است.

تهیه و تنظیم : هیئت علمی و تحریریه اریاسان 

منابع :                                                                                                                                                          www.tripyar.com